Anasayfa Haber GTA 5 İçin AMD FSR Modu Geliştirildi

GTA 5 İçin AMD FSR Modu Geliştirildi

Grand Theft Auto V AMD FSR

NarutoUA, GTA V oyununa AMD FidelityFX Super Resolution (AMD FSR) teknolojisini getirdi.

Grand Theft Auto V (GTA V) için NarutoUA adlı bir modcu, AMD FidelityFX Super Resolution (AMD FSR) teknolojisinin kaynak kodu henüz halka açılmamasına rağmen geliştirdiği mod ile oyuna destek ekledi.

NarutoUA’nın FSR uygulaması, GTA 5’te yerleşik olan görüntü yükseltme motorunun yerini alıyor. Mod, oyuncuların oyun içi grafik ayarlarını kullanarak dört farklı konfigürasyondan (Performans Modu, Dengeli Mod, Kalite Modu ve Ultra Kalite Modu) seçim yapmasına izin veriyor.

8 yaşındaki bir oyun için daha yeni piyasaya sürülen AMD FSR grafik teknolojisinin bir modcu tarafından bu kadar çabuk oyuna getirilmesi tabii ki oldukça dikkat çekici. Intel de Mayıs ayında GTA V için yapay zeka kullanmıştı ancak bu finanse edilen bir ekibin işiydi.

Başta da belirttiğimiz gibi AMD FSR henüz açık kaynaklı değil. AMD, şirketin GPU Open web sitesine göre kaynak kodunu Temmuz ortasında herkese açık hale getirmeyi planlıyor ve bu şu anda AMD’nin ortaklarıyla sınırlı. NarutoUA, Reddit’te modun başka bir oyundan önceden derlenmiş gölgelendiriciler kullanılarak oluşturulduğunu belirtiyor. Yerel bir çözümün daha da iyi görünmesi de olası.

Bu mod ayrıca NVIDIA DLSS gibi tescilli bir teknoloji yerine FSR gibi açık kaynaklı, çapraz platformlu bir çözüm kullanmasıyla da öne çıkıyor. FSR’nin modcular için denemesi daha kolay olduğunu da söyleyebiliriz.

Son olarak NarutoUA’nın modun kaynak kodunu, ek karşılaştırma çekimlerini ve kurulum talimatlarını GitHub’ta paylaştığını belirtelim

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.