Anasayfa Haber Face ID Destekli Mac Bilgisayarlar Birkaç Yıl Daha Gelmeyebilir

Face ID Destekli Mac Bilgisayarlar Birkaç Yıl Daha Gelmeyebilir

Face ID Mac

Face ID desteğinin tüm Mac, iPhone ve iPad modellerine gelmesi biraz daha zaman alacağa benziyor.

Apple, ilk olarak 2017 yılında iPhone akıllı telefonlarında Face ID özelliğini tanıttı ve 2018 yılında da güvenlik özelliği yavaş yavaş iPad Pro tabletlere de getirildi. Öte yandan Face ID, Mac bilgisayarlar için hala sunulmuş değil ve en son bilgiler bu durumun birkaç yıl daha devam edebileceği yönünde.

Bloomberg’den Mark Gurman, Apple’ın tüm iPhone, iPad ve Mac modellerini Face ID’ye geçirmeyi planladığını ancak tüm geçişin tamamlanmasının biraz zaman alacağını söylüyor. Öte yandan şirketin Touch ID özelliğine sahip iPhone SE ve iPad Air gibi daha ucuz modellerine Face ID’yi en azından yakın zamanda getirmesi bekleniyor. Apple’ın Face ID’yi Mac’lere getirmemesinin sebebi olaraksa maliyet konusuna işaret edilmiş.

Gurman, şirketin alt uç modellerinde kimlik doğrulama için Touch ID’ye güvendiğini, bu nedenle özelliğin dahil edilmesinin birkaç yılı alacağını paylaşıyor. Gurman, tahminlerini şu şekilde ifade ediyor: “Ama bunun sonunda değişmesini bekliyorum. Bu yıl olmayacak ama bahse girerim Mac’te Face ID birkaç yıl içinde gelecek. Tüm iPhone’ların ve iPad’lerin de bu zaman dilimi içinde Face ID’ye geçmesini bekliyorum. Sonunda, ekrana gömülü bir kamera, üstteki çentiği ortadan kaldırarak Apple’ın daha pahalı cihazlarını ayırt etmeye yardımcı olacaktır. Yüz tanıma sensörü, Apple’a iki temel özellik sunar: güvenlik ve artırılmış gerçeklik. Touch ID, daha uygun olsun ya da olmasın, yalnızca ilkini sağlar.”

Gurman daha önce Apple’ın yeniden tasarlanan iMac serisinin Face ID almayacağını ancak özelliğin ikinci yinelemede geleceğini belirtmişti. Bu anlamda Apple Silicon işlemcili daha büyük iMac’in Face ID almayacağını söyleyebiliriz. Bu arada Apple’ın 2023’te iPhone’lara ekran içi Face ID’yi getirmek için çalıştığı söyleniyor.

Diğer taraftan, Apple’ın A13 işlemcili monitör geliştiriyor olabileceği söyleniyor.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.