Anasayfa Haber Küresel Çip Sıkıntısı, iPhone Üretimini de Etkiliyor

Küresel Çip Sıkıntısı, iPhone Üretimini de Etkiliyor

Apple, küresel çip kıtlığının iPhone üretimini de etkilemeye başlayacağını belirtti.

Apple, The Reuters’da yer alan habere göre küresel çip sıkıntısının iPhone üretimini etkilemeye başlayacağını ve gelir artışının yavaşlayarak hisselerini düşüreceğini tahmin ettiğini belirtiyor. Geçmişte ortaya çıkan bilgiler, bu tahminin tam aksine işaret etse de durum şimdi değişmiş gözüküyor. Apple yöneticileri, dördüncü çeyrek için mevcut gelirin çift haneli büyüyeceğini ancak henüz sona eren üçüncü çeyrekteki yüzde 36,4’lük büyüme oranının altında olacağını belirtmekte.

Yatırımcılar ile yapılan bir konferans görüşmesinde, Apple yöneticileri çip sıkıntısının etkisinin üçüncü çeyrekte korkulandan daha az şiddetli olmasına rağmen dördüncü çeyrekte daha da kötüleşeceğini ve iPhone üretimine uzanacağını söylüyor. Değeri yaklaşık üç yılda iki katından fazla artarak yaklaşık 2,5 trilyon dolara ulaşan Apple hisseleri, çağrının ardından mesai sonrası işlemlerde yüzde 1,7 düşüş yaşayarak 144,24 dolara geriledi.

Apple, bu yılın başında tüketicilerin 5G destekli iPhone’ların premium sürümlerini satın alıp abonelik hizmetlerine kaydoldukları için üçüncü çeyrek satışları ve analist beklentilerini aşan karlar bildirmişti. Örneğin Çin satışları, 26 Haziran’da sona eren çeyrekte yüzde 58 artarak 14.76 milyar dolara ulaştı.

Tim Cook, yatırımcı görüşmesi sırasında kıtlıklardan etkilenen çiplerin daha eski teknolojilerle yapıldığını ancak şirketin amiral gemisi iPhone’u yapmak için hala destekleyici parçalara ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Cook, “Talep çok büyük ve kendi beklentimizin çok ötesinde olduğu için, bunları elde etmeye çalıştığımız teslim süreleri içinde tüm parça setini elde etmek zor” diyerek sıkıntıdan bahsetmekte. Cook ayrıca, Apple’ın en büyük iPhone satışlarını gördüğü ilk mali çeyrekte kıtlığın devam edip etmeyeceğini tahmin etmeyi de reddediyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi