Anasayfa Haber Zoom İçin Yeni Odak Modu Tanıtıldı

Zoom İçin Yeni Odak Modu Tanıtıldı

Zoom E-Posta

Zoom, öğrencilerin dikkatinin dağılmasını engellemek amacıyla yeni Odak Modu’nu duyurdu.

Hayatımızı doğrudan etkileyen COVID-19 salgını, okulları video konferans yoluyla eğitime geçmeye zorunlu kıldı. İşte tam bu dönemde Zoom uygulaması bir pazar lideri olarak ortaya çıktı. Birçok okul tarafından tercih edilen Zoom, öğretmenler için işleri kolaylaştırmak adına “Odak Modu” adı verilen yeni bir özelliği duyurdu. Uygulama, bu özelliğin öğrencilerin sanal bir sınıftayken dikkatlerinin dağılmasını önleme amaçlı olduğunu belirtmekte.

Online derste bir öğretmen Odak Modu’nu aktif ettiğinde, toplantıya katılan katılımcılar diğer katılımcıların videolarını veya ekran paylaşımlarını göremiyor. Videoları ve ekran paylaşımlarını yalnızca öğretmen kontrol edebiliyor. Bu bakımdan yeni özelliğin, Web Semineri moduna benzer kontroller sunduğunu da söyleyebiliriz. Yine de Web Semineri modunun ücretsiz üyelik ile birlikte gelmediğini ve normal Zoom toplantılarına kıyasla daha az esneklik sağladığını belirtmekte fayda var.

Toplantı sahipleri, yeni özelliği istedikleri zaman açık kapatabilecekler. Bu durum, örneğin bir sınıf toplantısı gibi belirli kullanım durumlarında yeni özelliği kullanmaya yardımcı olacak. Odak Modu, ücretsiz üyelikler için de mevcut. Bu da daha fazla öğretmenin ve öğrencilerin yeni özellikten faydalanabileceği anlamına geliyor. Aşağıda Odak Modu ile ilgili iki adet görsel yer alıyor. Bu görsellerden sol tarafta yer alan görsel toplantı sahibine ait. Görülebildiği üzere toplantı sahibi tüm katılımcıların kameralarını ekranında görüntüleyebilmekte. Sağ tarafta yer alan görselde ise bir katılımcı gözünden Odak Modu’na bakıyoruz. Burada katılımcı yalnızca kendinin ve öğretmeninin kamerası ekranda görüntüleyebiliyor.

Son olarak Odak Modu açıkken katılımcıların kendi videolarını, diğer katılımcıların adlarını ve hatta başkalarının emoji tepkilerini görebileceklerini belirtelim. Bu özellik, kullanıcı hesapları, gruplar ve hatta bireysel kullanıcılar için etkinleştirilebiliyor. Odak Modu’na erişmek için tek yapmanız gereken, görüşme sırasında ekranın alt panelinde yer alan “Diğer” sekmesine tıklayarak özelliği aktif etmek.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi