Anasayfa Haber Intel, Arc “Alchemist” Ekran Kartlarında TSMC 6nm Üretimini Kullanacak

Intel, Arc “Alchemist” Ekran Kartlarında TSMC 6nm Üretimini Kullanacak

DG2 olarak bilinen Xe-HPG grafik mimarili ekran kartları 2022 yılının ilk aylarında geliyor. Yeni GPU’lar TSMC’nin 6nm dökümhanelerinde üretilecek.

Yüksek performansa odaklanan ve oyun için tasarlanan Intel Arc “Achemist” ekran kartlarını büyük bir merakla bekliyoruz. Teknoloji devi, 2021 Architecture Day sunumunda GPU’larla ilgili yeni detaylar verdi.

Resmi bilgilere göre DG2 Alchemist ekran kartları, şirketin kendi üretim bantlarından çıkmayacak ve TSMC 6nm (N6) üretim teknolojisi kullanılacak. Bildiğiniz gibi AMD’nin mevcut RDNA2 GPU’ları 7nm (N7) üretimini kullanıyor. Mavi takımın yeni çipleri ise TSMC N6 EUV (aşırı ultraviyole) işleminden yararlanacak.

Güncel üretim teknolojisiyle birlikte güç iyileştirmelerinin yanı sıra %18 daha yüksek transistör yoğunluğu sağlanıyor. TSMC İş Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Kevin Zhang, “TSMC, N6 ile modern GPU’lar için ideal olan optimal bir performans, yoğunluk ve güç verimliliği dengesi sağlıyor. Alchemist harici GPU ailesinde Intel ile yaptığımız işbirliğinden memnunuz.” dedi.

Öte taraftan AMD’nin RX 7000 serisi ile birlikte iki farklı mimari kullanabileceğinden bahsetmiştik. Söylentilere göre bu seriye ait bazı alt ve orta sınıf yongalar RDNA 2 mimarisini kullanmaya devam edecek. Ancak üretim tarafında aynı Intel Alchemist ailesinde olduğu gibi TSMC’nin 6nm teknolojisi kullanılacak. Üst düzey RDNA 3 GPU’lar ise (RX 7800 ve RX 7900 gibi) TSMC 5nm (N5) süreci üzerine inşa edilecek.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.