Anasayfa Haber SpaceX, Ticari Kargo Fırlatması İçin Tarih Belirlendi

SpaceX, Ticari Kargo Fırlatması İçin Tarih Belirlendi

SpaceX Ticari Kargo

NASA tarafından SpaceX ticari kargo fırlatması için belirlenen tarih duyuruldu.

NASA, SpaceX ile Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’na yapacağı bir sonraki ticari kargo görevinin lansman tarihini onayladı. NASA, SpaceX’in 28 Ağustos Cumartesi günü TSİ 10:37’de yörüngeye bir Cargo Dragon uzay aracı göndereceğini söyledi. Lansman, SpaceX’in ISS’ye yaptığı 23. ticari ikmal hizmetleri görevi olacak.

NASA, halkı NASA televizyonu, NASA uygulaması ve NASA web sitesi aracılığıyla lansmanı uzaktan izlemeye davet ediyor. Fırlatma öncesi etkinlikler ise 27 Ağustos Cuma günü başlayacak. Kargo görevi Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A’dan gerçekleştirilecek.

SpaceX, yeni bilimsel deneylerin yanı sıra ISS astronotlarına malzeme ve ekipman gönderecek. Dragon’un ISS’ye sunacağı deneyler arasında, şarap yapımında kullanılan üzüm kabuklarının ve tohumlarının osteoporozu tedavi edip edemeyeceğini ve muhtemelen önleyip önleyemeyeceğini araştıracak olan deney var. Ek olarak, ISS’de yeni bir robotik kol gösterilecek. Başka bir deney, uzay istasyonundaki yeni araştırma tesisinde implante edilebilir bir ilaç dağıtım sistemini test edecek.

Dragon ayrıca, Kız İzciler tarafından geliştirilen, bitkileri, karıncaları ve tuzlu su karideslerini mikro yerçekiminde inceleyecek bir dizi deney yapıyor. Tüm Dragon fırlatmaları gibi SpaceX de Factor 9 roketini diğer görevlerde yeniden kullanmak üzere indirmeyi planlıyor. NASA ayrıca Dragon kapsülünün Dünya’ya dönmeden önce ISS’ye bağlı yaklaşık bir ay geçireceğini doğruladı.

Kapsül, uzay istasyonundan ayrılıp Dünya’ya geri döndüğünde tamamlanmış araştırma ve kargoyu da beraberinde getirecek. Kapsül, alınacağı Florida kıyılarına sıçrayacak ve zamana duyarlı deneyler, test edilmek üzere bilim adamlarına gönderilecek. Canlı lansman, 28 Ağustos Cumartesi 10:15’te başlayacak.

Diğer taraftan SpaceX, ekstrem şartlara uyum sağlayabilen Starlink uydusu üzerinde çalışıyor.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.