Anasayfa Haber Ekran Kartı Sevkiyatları Son Çeyrekte Arttı, NVIDIA Yükselişte

Ekran Kartı Sevkiyatları Son Çeyrekte Arttı, NVIDIA Yükselişte

Yonga kıtlığı ve stok sorunlarına rağmen GPU sevkiyatları artmaya devam ediyor.

Ekran kartları, günümüzde en çok aranan bilgisayar bileşeni ve stoklar yenilense bile sürekli tükenmeye devam ediyor. Bu büyük talep, teknoloji alanında uzmanlaşan araştırma şirketi Jon Peddie Research tarafından da raporlandı. Verilere göre GPU pazarı 2021’in ikinci çeyreğinde 123 milyonun üzerinde satışla önemli bir büyüme yaşadı.

Geçtiğimiz yıl ile bir kıyaslama yaptığımızda, yıldan yıla tam %37’lik bir artış söz konusu. Bu çeyrekte AMD’nin payı %0.2 azalırken, Intel’de %0.1 ve NVIDIA cephesinde %0.06 büyüme yaşandı.

GPU sevkiyatlarında birim olarak genel anlamda %3.4’lük bir büyüme yaşandığı görülüyor. AMD, sevkiyatlarını %2,3 oranında artırmayı başardı. Intel grafiklerinde bu oran %3.6 oldu. NVIDIA ise %3.8 ile satışını en çok artıran teknoloji devi oldu.

NVIDIA Yükselişte

PC GPU’ları söz konusu olduğunda, araştırma yıldan yıla %42’lik bir büyüme gösteriyor. Pazarın toplam payı ise çeyrekten çeyreğe baktığımızda NVIDIA tarafına doğru kaymış gibi görünüyor. Yıldan yıla baktığımızda ise bu oran NVIDIA lehine daha büyük.

Steam Donanım Anketi, NVIDIA RTX 30 serisi kartların AMD Radeon RX 6000 serisine kıyasla çok daha fazla sattığını gösteriyordu. Hemen aşağıdaki tabloya bakarsak, NVIDIA harici grafik pazarında tam %83’lük bir dilimi oluşturuyor.

2.Ç’20 1.Ç’21 2.Ç’21
AMD 20% 19% 17%
NVIDIA 80% 81% 83%

 

Öte taraftan GPU’ların kaçının kripto para madencilerine ve oyunculara ulaştığına dair bilgimiz yok. Ancak NVIDIA’nın son söylemlerine bakılırsa oyunculara ulaşan ekran kartlarının sayısı son dönemde bir hayli arttı. Ek olarak bu konuda LHR kartların piyasaya çıkmasının etkili olduğu söyleniyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.