Anasayfa Haber RTX 3000 Serisinde Üretim Kısıtlamaları Bekleniyor

RTX 3000 Serisinde Üretim Kısıtlamaları Bekleniyor

GeForce RTX 3070

Çeşitli kaynaklardan gelen bilgilere bakılırsa Eylül ayının sonlarına kadar RTX 30 serisinin üretimi bir hayli yavaşlayacak. Sonrasında ise üretimin normale dönmesi bekleniyor.

Sınırlı üretim nedeniyle başta RTX 3060 ve RTX 3060 Ti olmak üzere RTX 30 serisi ekran kartlarının stoklarında sorunlar yaşanıyor. Aslında Ampere tabanlı kartların tedarik süreci yavaş yavaş normale dönmeye başladı. Ancak ITHome, yeni COVID-19 düzenlemeleri nedeniyle üretimin ve arzın gelecek ayın sonuna kadar etkileneceğini bildirdi.

Rapora göre NVIDIA GeForce RTX 30 serisi ekran kartlarını ve bileşenlerini üreten üreticiler, sevkiyat rakamlarında %50 oranında düşüş görecek. Bu bilgi, daha önce Haziran ayında RTX 3060 serisi GPU’larda arzın artıracağını bildiren APAC yönetim kurulu forumlarından geliyor.

Buna ek olarak son dönemde Çin’deki COVID vakaları nedeniyle fabrikalara yeni düzenlemeler getirildiği belirtiliyor. Bu nedenle çalışanların büyük bir kısmı evden çalışma yöntemine geçiyor ve imalat firmaları tam kapasite çalışamıyor. Ülkedeki çoğu üretici, çeşitli bileşenleri elle monte etmek için insan gücüne ihtiyaç duyuyor. Ancak işgücü düşeceğinden dolayı önümüzdeki birkaç ay boyunca ciddi bir arz kısıtlaması yaşanacak.

NVIDIA RTX 30 SUPER Masaüstü

Öte taraftan VideoCardz, düşük üretim ve düşük sevkiyatlarla karşı karşıya kalacak olan kartların yalnızca RTX 3060 serisine ait olmadığını belirtiyor. APAC Forumları üzerindeki bilgilere göre üretim yakın zamanda normale dönecek ve Eylül ayının sonu itibarıyla GeForce RTX 30 serisi grafik kartları için normal bir süreç başlayacak.

Özellikle belirtmek gerekirse, her şeyin yakın zamanda normale dönmeyeceğini hatırlatalım zira oyun kartlarına olan talep çok yüksek ve kripto madenciliği henüz beklendiği kadar azalmadı. Birkaç analist ve NVIDIA CEO’su Jensen Huang, arz kısıtlamalarının 2022’de bile devam edeceğine inanıyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.