Anasayfa Haber Verizon, Kuantum Kriptolojiyi Kullanarak Güvenli VPN Geliştirdi

Verizon, Kuantum Kriptolojiyi Kullanarak Güvenli VPN Geliştirdi

verizon

Telekom devi Verizon, kuantum sonrası kriptoloji tekniklerini kullanarak güvenli bir VPN geliştirmeyi başardı.

Günümüzde birçok kurum ve kuruluş bağlantılarının güvenliğini sağlamak amacıyla özel sanal ağlar yani VPN’ler kullanıyor. VPN’lerin amacı tanım olarak internet bağlantısını yeniden oluşturup başka bir ağa şifreli protokollerle bağlayarak güvenlik sağlamak. Halihazırdaki VPN protokolleri bilindik şifreleme algoritmalarını kullanarak çalışıyor. Bu algoritmalar şimdiki bilgisayar teknolojimize bakıldığında güvenlik için yeterli olsa da kuantum bilgisayarlar kullanılabilir hale geldiğinde durum daha farklı olacak.

Hemen bir örnekle açıklayalım. Bugünün en güçlü şifreleme algoritmalarıyla şifrelenen bir veriyi çözmek en güçlü bilgisayarlar yardımıyla yılları alabilirken, kuantum bilgisayarlar yeterli seviyeye geldiğinde bunu birkaç dakika içinde kırabilecek. Haliyle şu anki algoritmalar verilerin korunması ve izlenememesi için yeterli olmayacak.

Telekomünikasyon devi Verizon, işte bu duruma karşı kuantum sonrası kriptoloji teknikleriyle günümüzde bile kullanılabilecek yeni bir VPN teknolojisi geliştirdiğini duyurdu. Yapılan testlerin başarılı gitmesi günümüzde kuantum bilgisayarlara sahip olmasak bile onlara bile dayanabilen güvenlik teknolojilerini kullanabileceğimizi gösteriyor.

Deney kapsamında şirketin İngiltere’deki Londra laboratuvarından ABD Virginia eyaletinin Ashburn’daki merkez arasında güvenli VPN kullanarak iletişim sağlanabildi. Şöyle bakıldığında bu sadece VPN teknolojisinden ibaret değil. Beraberinde kuantum sonrası kriptolojiyi günümüze uygulayan yeni bir şifreleme tekniğinin de aynı zamanda geliştirildiğini görüyoruz. Eğer Verizon yeterli başarı sağlarsa bu VPN teknolojisinin devletler, şirketler ve güvenlik meraklılarının ilgisini çekeceği aşikar.

https://www.technopat.net/