Anasayfa Haber Google Files Uygulamasına Akıllı Depolama Özelliği Eklendi

Google Files Uygulamasına Akıllı Depolama Özelliği Eklendi

GoogleFiles

Google Files uygulaması, yedeklenen fotoğrafları ve videoları otomatik olarak silmek için “Akıllı Depolama” özelliği ekliyor.

Google Files uygulaması, telefonlardaki bir miktar depolama alanını hızlı bir şekilde temizlemek için kullanışlı bir uygulama olarak dikkat çekiyor. Uygulama, gereksiz dosyalardan ve büyük medya dosyalarından tek bir dokunuşla kurtulmaya yardımcı olan temizleme önerileri sunarak, diğer üçüncü taraf dosya yöneticilerine önemli bir alternatif sunma özelliğini taşıyor. Uygulama şimdi ise en son güncellemesiyle birlikte telefonlarda otomatik olarak yer açacak başka bir yararlı özellik kazandı.

Google Files artık yedeklenen fotoğrafları ve videoları telefonunuzdan otomatik olarak silen yeni bir “Akıllı Depolama” geçişi içeriyor. Twitter kullanıcısı @jay__kamat tarafından paylaşılan görseller, yeni özelliğin çalışma prensibini içermekte. Aynı zamanda aşağıda yer alan görüntüler, uygulamanın cihazda kullanılabilir yeni özelliği vurgulayan bir açılır pencere sunduğunu gösteriyor. Bu açılır pencere, “Ayarlar’da Akıllı Depolama’yı açarak yedeklenen medyayı otomatik olarak silin.” mesajını barındırıyor.

GoogleFiles

Kullanıcıların, özelliği aktif etmek için sol üstte yer alan menü düğmesine tıklayarak açılan ekranda Ayarlar sekmesini seçmeleri, ardından Ayarlar sayfasında Akıllı Depolama seçeneğini aktif etmeleri gerekiyor. Burada özellik, “Cihazınızda 60 gündür bulunan Google Fotoğraflar’a yedeklenmiş medyayı kalıcı olarak silin.” mesajını kullanıcılara sunuyor.

GoogleFiles

Bununla birlikte, Akıllı Depolama seçeneğinin Google Files için yeni olsa da aslında tamamen yeni bir özellik olmadığını belirtmekte fayda var. Özellik ilk başta Pixel telefonlar ile piyasaya sürülmüştü. Ancak pek çok kullanıcı, bahsi geçen özelliğin Pixel telefonlarda var olduğundan haberdar değil. Google’ın, mevcut özelliği Google Files uygulamasında daha görünür hale getirmesinin sebebi de bu şekilde açıklanabilir. Yeni özellik, muhtemelen daha fazla kullanıcıyı özelliği denemeye teşvik edecektir.

Son olarak Akıllı Depolama özelliğinin Google Files’ın en son sürümünde mevcut olduğunu belirtelim. Uygulamayı, buradan indirebileceğinizi de ekleyelim.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi