Anasayfa Haber Microsoft: Windows 11, M1 Mac’leri Desteklemeyecek

Microsoft: Windows 11, M1 Mac’leri Desteklemeyecek

Microsoft Windows 11'i M1 Mac'lerde Desteklemiyoruz

Yazılım devi Microsoft, Windows 11’in M1 işlemciye sahip Mac cihazlar üzerinde çalışma ihtimali konusunu “desteklenmeyen bir senaryo” olarak nitelendirdi.

Yaklaşık bir ay önce ünlü yazılım şirketi Parallels, Desktop 17 platformunun hem Intel hem de M1 Mac’lerde Windows 11 desteklediğini duyurmuştu. Ancak, kullanıcılar M1 Mac’lerde işletim sistemini yalnızca sanal sabit disk haliyle çalıştırabildiği için bazı dezavantajlar beraberinde geliyor. Zira Windows 11’in Windows on Arm sürümü maalesef yok. Bu noktada Microsoft’un Windows 11’i M1 cihazlara uyumlu hale getirip getirmeyeceği sorusu akıllarda büyük bir yer edinmiş durumda. Bir Microsoft sözcüsünün yakın zamanda The Register’a verdiği demeçte, Apple M1’li bilgisayarda Windows 11’i çalıştırmanın “desteklenmeyen bir senaryo” olduğunu söyledi.

Bu açıklamadan, M1 Mac’e Windows 11’i Parallels Desktop 17 aracılığıyla yükleyebiliyor olsanız da herhangi bir sorunla karşılaşırsanız Microsoft’un çözüm sağlamaktan sorumlu olmayacağı yorumunu çıkarabiliriz. Ayrıca Microsoft, Windows 11 üzerinde sanallaştırmayı etkisiz kılan bazı değişiklikler de gerçekleştirirse Parallels Desktop gibi yazılımları kullanan kişiler durumdan pek memnun kalmayabilir.

Parallels, son zamanlarda yeni çıkan Windows 11 Insider yapılarının M1 Mac’lerde donanım uyumluluğu ile alakalı verdiği hataların artmasıyla Desktop 17’yi güncellemiş olsa da ilerleyen süreçte ortaya çıkabilecek başka bir problemin anında halledilebileceğinin garantisi yok. Diğer taraftan Thurrott isimli ünlü teknoloji sitesinde Microsoft’un Windows 11’in ARM sürümünü yayımlayacağı hakkında söylentilerin olduğu belirtiliyor. Ancak, son açıklamaya göre bunun en azından belli bir süre içerisinde gerçekleşmesi çok düşük bir ihtimal. Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Teknolojiyle büyüyen, yazmaya olan hevesini Technopat ile birleştiren öğrenci. Araştırmayı, okumayı ve en büyük tutkusu kullanıcılara yardımcı olma yolunda kendisini emin adımlarla geliştirmeye devam ediyor.