Anasayfa Haber Raspberry Pi ile PS5 Profillerine Özel LED Aydınlatma Projesi Geliştirildi

Raspberry Pi ile PS5 Profillerine Özel LED Aydınlatma Projesi Geliştirildi

Raspberry Pi Zero W ile PlayStation 5 konsollara farklı profillere göre dinamik renk geçişi ekleyebilirsiniz.

Raspberry Pi, LED odaklı projeler söz konusu olduğunda daha fazla kontrol elde edebilmek için mükemmel bir araç haline gelebiliyor. Matthew Gregory, PlayStation 5‘te giriş yapılan profillere bağlı olarak LED şeridin renklerini değiştirebileceği bir yöntem geliştirdi.

Proje, hem belirli bir zamanda kimin oturum açtığını hem de ws2812b şeridinin hangi renge ayarlanacağını belirlemek için özel bir uygulamanın geliştirilmesini gerektiriyordu. Uygulama Gregory tarafından yazıldı ve bir Raspberry Pi Zero W üzerinde çalışacak şekilde tasarlandı. Bir kullanıcı PlayStation profilinde oturum açtığında şeritteki LED renkleri değişirken, birden fazla kullanıcı oturum açtığında o andaki profillere karşılık gelen şeritler boyunca farklı renkler görünüyor.

LED’ler ayrı ayrı adreslenebilir NeoPiksellerdir ve ilk LED’deki stresi azaltmak için 5V hattında bir kapasitör gerekiyor. Ayrıca herhangi bir zarar gelmesini önlemek amacıyla veri pini için bir direnç gerekli. Gregory projesinde bir devre kartı kullanmayı tercih etti, ancak bileşenleri birlikte lehimlemek de mümkün.

Geliştirici ayrıca gerekli tüm kodları GitHub’da herkese açık şekilde paylaştı. Raspberry Pi, PSN API’sini kullanarak PS5’ten veri çekebiliyor. Gregory, PSN API’sine erişim ve etkileşim hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenleri Tustin isimli GitHub kullanıcısının profiline yönlendiriyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.