Anasayfa Haber Core i9-12900K, Cinebench R20 Testine Girdi

Core i9-12900K, Cinebench R20 Testine Girdi

Hibrit tasarımla gelen ve toplamda 16 çekirdeğe sahip olan i9-12900K, hem tek çekirdek hem çok çekirdekli iş yüklerinde beklentileri karşılayacak gibi görünüyor.

Intel 12. nesil işlemciler ve 600 serisi anakartları Ekim ayının sonlarında bekliyoruz. Resmi duyuru yaklaşırken Alder Lake işlemciler de fark testlerde ortaya çıkmaya devam ediyor. Core i9-12900K, AotS testlerinde Ryzen 9 5950X’ten daha iyi değerler sergilemişti. Cinebench R23 testlerinde ise 32 çekirdekli Threadripper işlemcinin önüne geçmişti.

Şimdi ise HXL‘den gelen yeni testler bu sonuçları doğrular nitelikte. Ancak yine bir sızıntıyla karşı karşıyayız ve bunun resmi bir doğruluğu olmadığını belirtmekte fayda var. Intel’in Alder Lake işlemcilerinin mimarisi tamamen değişiyor ve yıllardır kullanılan 14nm üretim teknolojisi artık geride kalıyor.

İlk testte Intel 12900K’nın Cinebench R20’de 81 CB puanı aldığını görebiliyoruz.

İkinci testte ise amiral gemisi yonganın stok halde 205 puan aldığı söyleniyor. x86 işlemciler söz konusu olduğunda bu puanın şimdiye kadar alınan en yüksek skor olduğunu belirtelim. Bu da Intel’in Alder Lake işe önemli bir geri dönüş planladığını gösteriyor.

Öte yandan TUM_APISAK, yeni işlemciyi SiSoft Sandra veritabanında keşfetti ve yeni yongaların artık piyasaya sürülmeye hazır olduğunu söylemek mümkün.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.