Anasayfa Haber Crucial, MX500 SATA SSD Serisini 4 TB Kapasiteli Modelle Genişletti

Crucial, MX500 SATA SSD Serisini 4 TB Kapasiteli Modelle Genişletti

Sabit disklerin yanı sıra SATA tabanlı SSD’lerde kapasiteler yükselmeye devam ediyor.

2017’nin sonlarında piyasaya sürülen Crucial’ın MX500 SATA SSD serisi oldukça popüler hale gelmişti. Yüksek performansa ihtiyaç duyan kullanıcılar günümüzde NVMe sürücleri tercih ediyor, ancak yüksek kapasiteye ihtiyaç duyanlar ise SATA SSD’lere yönelebiliyor. Crucial, bu tür kullanıcılar için MX500 serisine sessizce 4 TB’lık yeni bir model ekledi.

Crucial 4TB MX500 modeli 2.5 inçlik bir form faktörüyle geliyor ve Micron’un 3D TLC NAND belleklerini kullanıyor. Yeni model aynı şekilde 560 MB/s’ye kadar sıralı okuma hızı, 510 MB/s’ye kadar sıralı yazma hızı ve 90.000’e kadar rastgele okuma/yazma (IOPS) hızı ile geliyor.

Beş yıllık garanti desteğiyle gelen SSD, 1.000 terabayt (TBW) dayanıklılık seviyesiyle derecelendirilmiş. Bu da günde yaklaşık 0.13 sürücü yazma (DWPD) oranı veya günde 520 GB veri yazma kapasitesi demek. 0.13 DWPD oldukça düşük olsa da, SATA SSD’lerin masaüstü ortamlarda yoğun yazma iş yükleri için kullanılmadığını hatırlatalım. Yine de çok fazla veri yazmaya ihtiyaç duyanlar bu değerlere dikkat etmeli.

Crucial, MX500 4 TB SSD için henüz bir liste fiyatı yayınlamadı. Aynı seriye ait MX500 2 TB kapasiteli versiyon ise şu anda 189 dolarlık fiyata sahip.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.