Anasayfa Haber Safari Yer İmleri Artık Uçtan Uca Şifreli

Safari Yer İmleri Artık Uçtan Uca Şifreli

Safari Yer İmleri

Apple, Safari yer imleri için de uçtan uca şifreleme özelliğini getirdi.

Apple tarafından iOS 15 güncellemesinin piyasaya sürülmesinden bu yana neredeyse bir ay geçmiş durumda. Mobil işletim sistemi hakkında hala da yeni şeyler ortaya çıkıyor. Son olarak 9to5Mac, Safari yer imleri için sonunda uçtan uca şifreleme geldiğini keşfetti.

SoleSolace adlı bir Reddit kullanıcısının belirttiği gibi Safari yer imleri artık iCloud güvenliğine genel bakışta uçtan uca şifrelenmiş olarak listeleniyor.

“Önceden yalnızca Safari geçmişi ve iCloud sekmeleri vardı. Güncelleme 19 Eylül ile 25 Eylül arasındaydı (muhtemelen iOS 15 sürümüyle).

Ayrıca, her bir hizmetin uçtan uca şifrelenmesi için hangi iOS sürümünün gerekli olduğunu artık özellikle belirtmiyorlar. Bu nedenle, senkronizasyonunun iOS 15 ile iOS 14 veya macOS’ta Safari 14 arasında çalışıp çalışmadığını merak ediyorum.“

iCloud güvenliğine genel bakış sayfasında Safari yer imlerinin Apple Card işlemlerine, sağlık verilerine, ev verilerine, anahtarlığa, Haritalar favorilerine, Memoji’ye, iCloud’daki Mesajlara, ödeme bilgilerine, QuickType Klavye öğrenilen sözcüklere ve daha fazlasına uçtan uca şifreleme ile katıldığını görmeniz mümkün.

Apple’a göre, yedekleme, Takvimler, Kişiler, iCloud Drive, Notlar, Fotoğraflar, Hatırlatıcılar, Siri Kısayolları, Sesli Notlar ve Cüzdan geçişleri tarafında ise henüz uçtan uca şifrelenmemiş birkaç özellik var. Apple’ın tüm bu diğer özellikleri ne zaman uçtan uca şifreli hale getireceği de henüz belli değil.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.