Anasayfa Haber Amazon: “Bozulan Ekran Kartlarının Sebebi New World Değil”

Amazon: “Bozulan Ekran Kartlarının Sebebi New World Değil”

Amazon, kullanılmaz hale gelen ekran kartlarıyla ilgili sorumlunun New World değil, kart üreticileri olduğunu söylüyor.

Amazon’un yeni oyunu New World’ün sebep olduğu ekran kartı arızalarıyla ilgili haberleri hatırlarsınız. Hardwareluxx, yakın zaman önce Amazon’un konuyla ilgili resmi bir açıklama yaptığını bildirdi. Amazon, MMORPG oyunu New World’de RTX GPU’ları kullanılmaz hale getirecek hiçbir hata tespit etmediklerini söylüyor. Bunun aksine, GPU üreticileri ve düşük üretim kalitesiyle ilgili bir sorun olduğunu onaylıyorlar.

Bu haber ayrıca RTX 3090, RTX 3080 ve bir 3080 Ti dahil olmak üzere arızalanan çeşitli EVGA GPU’lar kullanan müşterilerle ilgilendiğini söyleyen özel bilgisayar üreticisi PowerGPU tarafından da doğrulandı.

Hatırlarsanız EVGA, bozulan GeForce RTX ekran kartlarıyla ilgili detaylı bir inceleme yapmıştı. Neticesinde ise sorunun kötü lehimlemeden kaynaklandığı ortaya çıktı. Amazon’un açıklaması ise şu şekilde:

Son birkaç gün içinde GeForce RTX kartlarıyla ilgili sorun yaşayan oyunculardan birkaç rapor aldık. Kapsamlı bir araştırmadan sonra, New World’ün bu sorunların nedeni olabilecek olağandışı bir davranışı tespit edemedik. EVGA, bazı GeForce RTX kartlarının üretimindeki hataları zaten onayladı. New World güvenle oynanabilir. Bir donanım arızası ile karşılaşan oyuncular için üretici ile iletişime geçmelerini öneririz.

Genel olarak baktığımızda RTX 3070’ler ve RTX 3060’lar dahil olmak üzere birçok ekran kartı bu sorundan etkilenmiş değil. Ayrıca hiçbir dizüstü bilgisayar New World’den olumsuz etkinlenmiş görünmüyor. Dizüstü bilgisayarların güç düzenlemesi daha iyi yapılıyor ve sınırları fabrikada hız aşırtmalı masaüstü kartlar kadar zorlanmıyor.

Sorun gerçekten de genel olarak New World’de olsaydı, birçok farklı sistemde problemler yaşandığını görebilirdik. Ancak görünüşe bakılırsa arızalanan kartların arkasındaki temel neden, üreticilerin işçiliği, kullanılan malzemeler veya güç düzenlemelerine dayanıyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.