Anasayfa Oyun No Man’s Sky Expeditions Başladı

No Man’s Sky Expeditions Başladı

No Man's Sky Expeditions

No Man’s Sky Expeditions güncellemesi ile gelen yeniliklere yakından bakıyoruz.

Gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu temalı keşif oyunları listesine adını çoktan yazdıran No Man’s Sky’dan yeni haberler var. Oyunun geliştiricisi Hello Games kötü bir başlangıcın ardından var gücüyle çalışarak tonla güncelleme yayınladı, oyuna yepyeni özellikler ekledi ve video oyunları tarihinin belki de en büyük geri dönüşünü yaparak oyuncuların gönlünü kazandı. O derece ki bugünkü No Man’s Sky’ın 2016’da çıkan oyunla alakası yok diyebiliriz. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi adamlar bugün hala ücretsiz güncellemelere devam ediyor. Tüm bunları oyuna loot box ve micro transaction gibi şeyler koymadan yapmaları takdire şayan ve Hello Games’in hala indie stüdyo ruhunu koruduğunu gösteriyor.

No Man’s Sky Expeditions Yenilikleri Neler?

Hello Games geçtiğimiz aylarda topluluk ekspedisyonları güncellemesiyle yepyeni bir oyun modunu bizlere duyurmuştu. Bu modu oynayabilmek için yeni bir oyun kaydı açmanız ve yeni karakterle sıfırdan başlamanız gerekiyordu. İster tek başınıza ister arkadaşlarınızla veya diğer rastgele oyuncularla bu görevleri yapıp özel ödülleri kapabiliyordunuz. Bu ödüller sadece expedisyonlara özgü ve başka yerden elde edemiyorsunuz.

Ancak çoğu oyuncu bu özellikten zamanında haberdar olamayıp ödülleri kaçırmış olacak ki Hello Games aynı ekspedisyonları tekrarlama kararı almış. Tabi küçük bir fark var, artık her ekspedisyonu tamamlamak için daha az süreniz, net olmak gerekirse 2 haftanız var. Toplam 4 ekspedisyon olacak ve bunlardan ilki Pioneers 24 Kasım’da başladı. Bitiş tarihi ise 7 Aralık.

Pioneers ekspedisyonu 5 adıma bölünmüş ve her adım da kendi içinde ufak tefek görevler içeriyor. Bunlar bana daha çok oyunun mekaniklerini öğretmek için yapılmış gibi geldi. Kuru kuru bakın biz oyuna şöyle şöyle özellikler, mekanikler ekledik bir deneyin demek yerine size ödüller vererek bunları deneyimlemenizi istiyorlar. Bu görevler arasında jetpack güncellemeleri alıp kendinizi yüksek bir yerden bırakarak 20 saniyede havada kalabilme olduğu gibi şuraya git şundan 20 tane topla gibi birçok angarya ayak işi de var. Ödül olarak size binlerce nanit, bolca envanter slotu, bir sürü teknoloji güncellemesi veriyor oyun ancak asıl güzel ödüller sonlara doğru geliyor. Bunlar içi S sınıfı güncellemelerle dolu S sınıfı bir multi tool, Golden Vector isimli yine S sınıfı altın bir gemi ve altın bir maske. Ayrıca isminizin başına ekleyebileceğiniz özel ünvanlara da kavuşuyorsunuz. Örneğin Pioneers’i bitirdiğinizde karakterinizin başına Pioneer’ı ekleyebiliyorsunuz.

İkinci ekspedisyonun adı Beachhead ve 8-21 Aralık tarihlerinde olacak. Bu ekspedisyonun final ödülü ise Mass Effect fanları için özel bir yere sahip, Mass Effect 1’in ikonik gemisi Normandy SR-1’i bir fırkateyn olarak alabiliyor ve filonuza ekleyebiliyorsunuz. Hello Games, Electronic Arts ve Bioware ile çalışarak Normandy SR-1’i orjinaline birebir sadık kalarak modellemiş. Gerçi keşke fırkateyn olarak değil de içine binip sürebildiğimiz normal bir gemi olarak sunulsaymış diye içimden geçirmedim değil ama olsun o bu da güzel. Diğer iki ekspedisyonun isimleri de Cartographers ve Emergence. Onların da tarihleri sırasıyla 22 Aralık – 4 Ocak ve 5 – 19 Ocak.

Eğer ilk ekspedisyonları kaçırdıysanız veya satın aldığınız halde No Man’s Sky’a ne zamandır başlamayı düşünüp bir türlü fırsat ve sebep bulamıyorsanız belki ekspedisyonlar bahaneniz olabilir.

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.