Anasayfa Haber Google Play Store için Yeni Filtreler Kullanıma Sunuldu

Google Play Store için Yeni Filtreler Kullanıma Sunuldu

Google, kısa süre önce kullanıcıların akıllı telefonları aracılığıyla, Play Store üzerinden Android TV’lerine uygulamaları doğrudan yüklemelerine izin vermişti. Bu yenilik, Android TV’ye sahip olan ve ona sık sık uygulama yükleyen herkes için uygun ve hoş bir hareket olarak kabul edilmişti. Bir TV’de çeşitli menüler arasında gezinmek ve uzun uygulama adlarını yazmak can sıkıcı hale gelebiliyor. Bu nedenle, uygulamaları doğrudan akıllı telefonlar aracılığıyla yüklemek, zamandan tasarruf etmeyi ve daha az çaba harcamayı sağlıyor. Google da bu durumu fark etmiş gibi. Zira şirket, Play Store üzerinden Android TV’ye uygulama yüklemeyi daha kolay hale getiren yeni bir filtreyi kullanıma sundu. Kullanıcılar, bu filtreyi kullanarak belirli TV ve Wear OS uygulamalarını kolayca bulabilecek.

Google Play Store’da uygulama arama esnasında ekranın sol üst köşesinde yeni bir seçenek yer alacak. Kullanıcılar, arama çubuğuna bir uygulamanın adını girip aradıklarında, sonuçlara varsayılan olarak “Mevcut cihaz” yazan yeni bir yeşil düğme eşlik ediyor. Düğmeye dokunulduğunda, Google hesabına bağlı olan cihazların bir listesi görüntülenebiliyor. Böylelikle kullanıcılar, Google Kimliği ile oturum açmış oldukları Android TV’lerini veya Wear OS akıllı saatlerini burada görüntüleyebilecek.

Play Store Filteler

Yeni seçenek, esasen hangi uygulamaların hangi cihaz için görüntüleneceğini seçmeye izin veren bir filtre olarak tarif edilebilir. Varsayılan seçenekte, akıllı telefon için uygulamalar görüntüleniyor ve yüklenebiliyor. Android TV seçildiğinde ise yalnızca TV’de desteklenen uygulamalar görüntüleniyor ve uygulamalar bu seçenek aracılığıyla doğrudan Android TV’lere yüklenebiliyor. Wear OS akıllı saatler için de aynı işleyişin varlığından söz edebiliyoruz.

Son olarak yeni filtrenin, uzun süredir Google Play Store web sitesi üzerinde var olduğunu ancak Play Store mobil uygulamasına yeni geldiğini belirtelim.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Mezunu