Anasayfa Haber RTX 3050 Üretimi Artıyor: Stoklar Beklentileri Karşılayabilir

RTX 3050 Üretimi Artıyor: Stoklar Beklentileri Karşılayabilir

Ampere serisinin en alt kademesine yerleşen GeForce RTX 3050 ekran kartı CES 2022 etkinliğinde tanıtılmıştı. Yeni GPU’nun detaylı testlerini oldukça merak ediyoruz ve fiyatların uçuk olduğu şu günlerde şüphesiz birçok donanım meraklısı RTx 3050’yi bekliyor. Yeni model tanıtıldı tanıtılmasına lakin stoklar ve fiyatlar ne durumda olacak?

Çinli medya kuruluşları şimdi NVIDIA’nın üretim ortaklarına yüksek hacimli sevkiyatlar yaptığını ve büyük bir RTX 3050 stoğu olduğunu söylüyor. Söylenti ilk olarak Board Channels tarafından paylaşıldı ve o zamandan beri diğer haber kuruluşları tarafından yayınlandı.

NVIDIA’nın RTX 3060 ve 3060 Ti’ye göre daha büyük bir RTX 3050 kart kaynağı sunduğu belirtilmiş. Rapor, “ilk parti sevkiyatlardan” bahsetmesine rağmen bunun tam olarak hangi süreci kapsadığını bilmiyoruz. Bununla birlikte yeni RTX 3050’nin madencilikte nasıl bir performans sunacağını ve madencilerin yeni satışa çıkan kartlara hücum edip etmeyeceğini bilmiyoruz. Ancak Ethereum fiyatlarının 2 ay içinde %38 düşüş gösterdiğini not edelim.

RTX 3050, 2560 CUDA çekirdeğine sahip GA106 GPU’dan güç alıyor. Bu da çekirdeklerin yaklaşık 1/3’ünün devre dışı bırakıldığı anlamına geliyor. Işın izleme desteğiyle gelen kart ayrıca 128 bit veri yolu üzerinde 8 GB GDDR6 bellekle donatılacak.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.