Anasayfa Haber DirectStorage Destekli İlk PC Oyunu Yakında Geliyor: Forspoken

DirectStorage Destekli İlk PC Oyunu Yakında Geliyor: Forspoken

DirectStorage PC

AMD ve oyun geliştiricisi Luminous Production, GDC 2022‘de FSR teknolojisinin yanı sıra yükleme sürelerinde büyük bir performans artışı sunması beklenen Microsoft’un en yeni DirectStorage API’sini sunacak. 24 Mayıs’ta piyasaya çıkacak olan Forspoken, verileri doğrudan NVMe SSD’den GPU’ya taşıyan ve CPU yükünü azaltmayı hedefleyen DirectStorage destekli ilk oyun olacak.

Microsoft’un DirectStorage API’si, oyunlardaki NVMe depolama işlemleriyle ilgilenirken CPU kullanımını azaltmak ve diğer görevler için CPU döngülerinden tasarruf etmek için geliştirildi. Oyun geliştiricileri, dokular gibi çeşitli materyalleri önce CPU’ya ve ardından GPU’ya göndermek için kullanılan geleneksel yöntemler yerine DirectStorage kullanarak yükleme sürelerini önemli ölçüde azaltabilecek. Ayrıca görsellerin kalitesini iyileştirebilir ve daha gelişmiş fizik veya karmaşık oyun yapay zekası gibi şeyler için yedek CPU döngüleri kullanabilecekler.

Güçlü işlemciye ve hızlı bir SSD’ye sahip sistemlerde bile oyun yükleme süreleri uzun olabiliyor. DirectStorage ise veri aktarım senaryosunu tamamen değiştirerek bu sorunu çözmeyi amaçlıyor. DirectStorage, belirli yeteneklere sahip bir SSD, DirectX 12 gibi uygun özelliklere sahip bir GPU ve Windows 10/11 işletim sistemlerinden birini gerektiriyor. Microsoft’un Xbox Series X|S konsolları ise zaten DirectStorage destekli.

Forspoken, DirectStorage’a ek olarak AMD’nin FidelityFX paketinin sunduğu çeşitli özelliklere sahip olacak.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.