Anasayfa Haber Samsung Galaxy A12, Dünyada En Çok Satan Akıllı Telefon Oldu

Samsung Galaxy A12, Dünyada En Çok Satan Akıllı Telefon Oldu

Samsung Galaxy A12, yayınlanan bir rapora göre 2021 yılında kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen akıllı telefon oldu.

Samsung, geçtiğimiz yıl dünyanın en büyük akıllı telefon markası unvanını elinde bulundurdu. Bununla birlikte, şirketin en çok satan akıllı telefonu da Galaxy A12 modeli oldu. Samsung Galaxy A12 aynı zamanda, dünyada en çok satın alınan akıllı telefon olma unvanını da elinde bulunduruyor. Samsung’un giriş seviyesi akıllı telefonu, 2021 yılı içerisinde çeşitli iPhone modellerini de geride bırakarak, en çok satın alınan akıllı telefon listesinde ilk sıraya oturdu.

Samsung Galaxy A12

Pazar araştırma firması Omdia’nın yayınladığı en son raporlara göre, Samsung geçtiğimiz yıl ASP (Ortalama Satış Fiyatı) 160$’dan 51.8 milyon adet Galaxy A12 modelinin satışını gerçekleştirdi. Böylelikle cihaz, yıl boyunca en çok tercih edilen akıllı telefon modeli olma özelliği kazandı. Listenin ikinci sırasında iPhone 12 bulunuyor. Bu akıllı telefonları sırasıyla iPhone 13, iPhone 11 ve Redmi 9A takip etmiş.

Liste

Apple, 2021 yılı boyunca 41,7 milyon adet iPhone 12, 34,9 milyon adet iPhone 13 ve 33,6 milyon adet iPhone 11’i kullanıcılar ile buluşturdu. Listede kendine beşinci sırada yer bulan Redmi, Redmi 9A modelini 26,8 milyon adet satmış. Listenin devamında, Apple’ın üst seviye telefonları iPhone 12 Pro Max ve iPhone 13 Pro Max bulunuyor. Listeye genel olarak göz atıldığında, Apple ürünlerinin baskın olduğunu görüyoruz. Samsung, Galaxy A12’nin yanı sıra Galaxy A02 ile listeye iki akıllı telefonunu sokabilmiş. Galaxy A02 modeli, 2021 yılı boyunca 18,3 milyon adet satış gerçekleştirmiş.

Son olarak listeye göre, Apple’ın üst düzey akıllı telefon segmentinde hakim konumda olduğunu belirtelim. Zira listedeki tüm iPhone’ların maliyeti 600$’ın üzerinde olmasına rağmen, yıllık toplam satış 200 milyonu geçiyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Mezunu