Anasayfa Haber Yeni iPhone Modelleri USB-C Portuna Sahip Olabilir

Yeni iPhone Modelleri USB-C Portuna Sahip Olabilir

Yeni iPhone modelleri USB-C portuna sahip olabilir

Ünlü analist Ming-Chi Kuo, gelecek yıl tanıtılacak olan yeni iPhone modelleri hakkında bazı önemli bilgileri takipçileriyle paylaştı. Apple’ın gelecek yıl itibarıyla Lightning bağlantı noktasını terk edeceğini söyleyen analist, bunun yerine teknoloji devinin yeni nesil iPhone’larda USB Type-C portuna yer vereceğini ifade etti. 

Apple, son birkaç yıldır piyasaya sürmüş olduğu iPad ve Mac modellerinde USB-C portuna yer veriyor. Şirketin bu hamlesinden yolan çıkan birçok kaynak da, yakın zaman içerisinde iPhone modellerinde de USB Type-C konnektörünü görebileceğimizi ileri sürüyor.

Apple’ın böyle bir değişikliğe imza atmasının altında bazı önemli nedenler var. Bu nedenlerden ilki şüphesiz ki veri aktarım ve şarj hızı. Bildiğiniz gibi Lightning portu her ne kadar iPhone’lar için geleneksel bir hale gelse de USB-C’ye karşı veri aktarım ve şarj hızı konusunda sınıfta kalıyor. Aslında iPhone kullanıcıları da bu konudan oldukça şikayetçi. Kullanıcılardan gelen geri bildirimleri dikkate alan şirket, iOS desteğini de sağlayarak bu şikayetleri ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Avrupa Birliği Üreticileri Uyarıyor

İkinci önemli nedense Avrupa Birliği’nin üreticileri şarj cihazlarında tek bir arabirimi kullanılması konusunda üreticilere baskı yapıyor olması. Apple ilk başta bu uyarıları dikkate almasa da, uzun vadede Avrupa Birliği ile sorun yaşayacağı aşikar. Bu yüzden teknoloji devi AB’nin baskılarını ortadan kaldırmak için iPhone modellerinde de USB-C portuna yer vermeyi planlıyor.

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.