Anasayfa Video Taşınabilir SSD Kutusu: ASUS ROG Strix Arion Lite İncelemesi

Taşınabilir SSD Kutusu: ASUS ROG Strix Arion Lite İncelemesi

ASUS’un taşınabilir SSD kutusu ROG Strix Arion Lite, kendi taşınabilir SSD’sini yapmak isteyenlere hitap ediyor. Taşınabilir SSD’ler söz konusu olduğunda kullanıcıların en çok yakındığı nokta maliyet. SSD maliyetleri halihazırda yüksek iken taşınabilir modellerde fiyatlar daha da yukarı çıkıyor. İşte bu maliyeti kontrol etmenin bir yolu kendi SSD’nizi seçmek. ROG Strix Arion Lite da buna izin veren bir ürün.

Taşınabilir SSD kutusuyla uyumlu SSD nasıl seçilir?

ROG Strix Arion Lite, M.2 NVMe standardını desteleyen bir SSD kutusu.  Kutu, 2230/2242/2260/2280 boyutundaki M.2 PCIe NVM Express SSD’leri destekliyor.

Neden taşınabilir HDD yerine SSD kullanmalısınız?

Sabit Disk, adından da anlaşılacağı üzere sabit durması gereken bir bileşen. Bunun sebebi ise içerisinde hareketli parçalar olması. Özellikle de okuma/yazma kafası en ufak bir sarsıntıda verilerin depolandığı plakalara temas ederse diskte kalıcı hasarlar ortaya çıkabiliyor. İşte bu yüzden taşınabilir disklerin SSD olması sağlamlık ve veri güvenliği açısından önemli. SSD’ler çok büyük darbelere karşın bile dayanıklı iken masanızdan düşen diskin bir daha kullanılamaz hale geldiğine şahit olabilirsiniz.

Taşınabilir SSD kutusu nasıl seçilir?

SSD kutusu seçerken en önemli konu aslında kalite. Geçmiş tecrübelerimize dayanarak en sık bozulan bileşenin SATA’dan USB’ye ya da NVMe’den USB’ye dönüştürme işini yapan çiplerin ve devre kartlarının olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda SSD kutusu bakarken kaliteli bir ürün almakta fayda var.

Sonrasında hız yine bir başka etken. ROG Strix Arion Lite, USB 3.2 Gen 2 Type-C arayüzüne sahip ve bu arayüz de 10 Gbps hız sunabiliyor. Ürün USB-C’den C’ye kablo ile geliyor ama dilerseniz Tip-A kablo ile de PC’ye bağlayabilirsiniz.

Taşınabilir SSD seçerken dikkat edebileceğiniz bir başka nokta da sağlamlık. Alüminyum alaşımlı kutu, SSD’nin güvenliğini sağlarken termal pedler de daha serin bir çalışmayı mümkün kılıyor.

ROG Strix Arion nasıl monte edilir?

ROG Strix Arion Lite, SSD’nizi kutuya yerleştirmenizi kolaylaştıran, pin tasarımlı ve başparmağınızla yerleştirebileceğiniz bir sistem barındırıyor. Böylece montaj için tornavida kullanmanıza gerek kalmıyor. İğneyi Tip-C portunun yanındaki değile sokuyorsunuz ve kapak açılıyor. Sonrasında kapağı kaldırıp SSD’nizi monte edebilirsiniz.

Windows’ta ROG Strix Arion nasıl biçimlendirilir?

Taşınabilir SSD kutusunu taktıktan sonra kullanmaya başlamak için Disk Yönetimi’ni açmanız yeterli. Sonrasında karşınıza çıkan pencerede ileri demeniz gerekiyor. Windows varsayılan olarak SSD’yi GPT bölümleme tablosu ve NTFS dosya sistemi ile formatlayacak.

Eğer ben bütün bu zahmete girmek istemiyorum derseniz de sorun değil. ASUS’un dahili SSD’li sürüm de mevcut. ROG Strix Arion S500 doğrudan kendi SSD’si ile geliyor.

Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.