Anasayfa Haber Edge Bing Chat Rakibi Opera Aria Duyuruldu

Edge Bing Chat Rakibi Opera Aria Duyuruldu

Opera Aria

Opera, kullanıcıları için tarayıcı deneyimini geliştirmek üzere tasarlanmış bir yapay zeka özelliği olan Aria’yı tanıttı. Aria, tarayıcıda bütünleşik olarak yerleşik üretken yapay zeka hizmetlerine ücretsiz erişim sağlayabiliyor. Ayrıca kullanıcıların web’de arama yaparken, metin veya kod yazarken ve ürün bilgilerini alırken yapay zeka ile iş birliği yapmasına olanak tanıyor.

Aria, OpenAI’nin GPT’si ile entegrasyon sağlayan Opera’nın “Composer” mimarisinden yararlanıyor. Bu gelişmiş altyapı, Aria’nın birden çok yapay zeka modeline bağlanmasına olanak tanıyarak kullanıcılara çok çeşitli yapay zeka destekli hizmetler sunuyor. Ek olarak Aria, canlı web sonuçlarını bir araya getirerek kullanıcıların internetten güncel bilgilere erişmesini sağlayacak ve eski içerikle ilgili sınırlamaları ortadan kaldıracak.

Mevcut hali ile Aria, kullanıcılar ve yapay zeka sistemi arasında doğrudan etkileşimi kolaylaştıran bir sohbet arayüzü biçimini alıyor. Bu ilk adım, Opera’nın sonraki sürümlerde Aria’yı tarayıcıya daha derin bir şekilde entegre etmeyi planlamasıyla, gelecekteki geliştirmeler için bir temel görevi görüyor.

Aria’nın Opera’ya dahil edilmesi, web taramada dikkate değer bir gelişme anlamına gelmekte. Kullanıcılar artık web aramaları, içerik oluşturma ve ürün bilgileri arama dahil olmak üzere çeşitli çevrimiçi görevleri gerçekleştirirken yapay zekanın gücünden yararlanma fırsatına sahip olacak.

Opera’nın OpenAI’nin GPT teknolojisi ile iş birliği ve ek hizmetleri entegre etme planları, şirketin Aria’nın yeteneklerini sürekli olarak geliştirmeye olan bağlılığını gösteriyor.

Aria, Opera One‘ın erken erişim sürümleri aracılığıyla 180’den fazla ülkede erişilebilir durumda. Aria’yı test etmekle ilgilenen kullanıcılar, Opera One’ın en son sürümünü (geliştirme sürümü) bir masaüstüne veya Android için Opera’nın beta sürümünü indirebilir. Aria’yı test etmek için bir Opera hesabınızın olması gerektiğinin de altını çizelim.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.