Anasayfa Haber NVIDIA Dünyanın En Değerli Halka Açık Şirketi Olarak Tahtın Yeni Sahibi Oldu

NVIDIA Dünyanın En Değerli Halka Açık Şirketi Olarak Tahtın Yeni Sahibi Oldu

NVIDIA Dünyanın En Değerli Halka Açık Şirketi

ABD’de işlem gününün sonunda NVIDIA dünyanın en değerli halka açık şirketi haline geldi. CNBC, şirketin bir önceki en değerli şirket olan Microsoft’un piyasa değerini aştığını bildirdi. Bunun nedeni, NVIDIA’nın hisse senedi fiyatının bugün yüzde 3,6 gibi önemli bir artış göstermesi ve bunun da şirkete 3,34 trilyon dolarlık bir piyasa değeri sağlaması oldu. Microsoft’un piyasa değerinin ise 3,32 trilyon dolar olduğunu ve hisse fiyatının yüzde 0,45 oranında düştüğünü de belirtelim.

Bu arada Microsoft, NVIDIA ürünlerinin, özellikle de veri merkezlerinde Copilot gibi yapay zeka hizmetlerini güçlendirmek için kullandığı GPU’ların büyük bir müşterisi. NVIDIA’nın hisse senedi fiyatının giderek artmaya devam etmesinin ana nedeni de Microsoft, Google, OpenAI ve daha birçok şirketin yapay zeka veri merkezlerinin yüzde 80’inde NVIDIA GPU’larının kullanılması.

Bu ayın başlarında NVIDIA ilk kez 3 trilyon dolarlık piyasa değerini aştı ve Apple’ı geçerek halka açık en değerli ikinci şirket oldu. Bugünkü hisse senedi işlemleri sonunda Apple, 3,29 trilyon dolarlık piyasa değeriyle Microsoft ve Nvidia’nın ardından halka açık en değerli üçüncü şirket oldu.