[Çözüldü] Portalsepeti.com virüsü silinmedi

'Güvenlik' bölümünde iso1907 tarafından 18 Ocak 2013 tarihinde başlatılan konu.

 1.  
  iso1907
  Çevrimdışı

  iso1907 Attopat

  Katılım:
  6 Ocak 2013
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  1
  Yer:
  İstanbul
  Tarayıcıların ( Explorer ve Chrome) açılışına V9TR diye bir şey çıkıyor. Bir de portalsepeti.com'u bir türlü kaldıramadım. Böyle bir durumla karşılaşmış olan varsa yardımlarınızı bekliyorum.

  Şimdiden teşekkürler,

  Hayırlı Cumalar.
 2.  
  mevsres
  Çevrimiçi

  mevsres Süper Moderatör Süper Moderatör

  Katılım:
  16 Mart 2012
  Mesajlar:
  6.433
  Beğenileri:
  1.854
  Gereksiz programlarda genelde vardır bu. Program indirirsin ve yanında program getirir arama motorlarını. Next next kısmında tarayıcı yüklensin mi seçeneğini kaldırmalısın.

  Chrome'da Google'ı ana sayfa yapmak için yapman gereken şeyler.

  Chorme sağ üstte yıldızın yanında 3 çizgi ayar düğmesi var, ona tıkla "Ayarlar" seçeneğine tıkla, daha sonra orada "Ana sayfa düşmesini göster" seçeneği var onu işaretle, hemen altında "Değiştir" butonu çıkacak ona tıkla ve oraya Google.com adresini gir ve tamam diyerek kaydet.

  Artık ana sayfa olarak Google açılacak.
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Ocak 2013
  1 kişi bunu beğendi.
 3.  
  son_goku
  Çevrimdışı

  son_goku Yönetici Yönetici

  Katılım:
  23 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  3.734
  Beğenileri:
  1.657
  Yer:
  İzmit
 4.  
  Recep Baltaş
  Çevrimdışı

  Recep Baltaş Technopat! Yönetici

  Katılım:
  14 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  24.606
  Beğenileri:
  8.801
  Yer:
  İstiklal Caddesi
  Ayrıca varsayılan arama motorlarına da bulaşır bunlar. Tarayıcıdaki arama motorlarını yönetim kısmına gir ve oradan sadece Google kalacak şekilde ayarla.

  Her önüne gelen programı okumadan Next, Next diyerek kurdun mu bilgisayarın böyle çöplüğe dönüyor işte.
  1 kişi bunu beğendi.
 5.  
  Ali Güngör
  Çevrimdışı

  Ali Güngör Genel Yayın Yönetmeni Yönetici

  Katılım:
  22 Haziran 2011
  Mesajlar:
  7.155
  Beğenileri:
  1.203
  Yer:
  İstanbul Türkiye
  Portalsepeti'nin çözümü var:
  Portalsepeti.com'un bilinen diğer adı "IYI123" sitenin kendi üzerinde bir kaldırma yönergesi bulunuyor: portalsepeti.com/uninstall.htm ancak ne yazık ki bu da pek çok kullanıcının portalsepeti'ni kaldırmasını sağlamıyor. Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, yani herhangi bir tarayıcıda başlangıç sayfasını değiştiriyor ve kullanıcının değiştirmesini engelliyor.

  HiJackthis, Malwarebytes Antimalware gibi uygulamalarla temizlik yaptığını söyleyenler var, Regedit'ten temizlik yapanlar var. Daha beter sinirlenip format atanlar var. İşe yarayan çözüm yöntemlerinden birisi şudur:

  Windows Başlat (Start) > (Başlat menüsündeki yazılan yere) regedit (yazıp Enter) > CTRL+F (Find komutu) > (Arama kutusuna) Portalsepeti (Enter) > Portalsepeti bulduğunuz her yerde başlangıç sayfasını istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Google, Google, Bing, Yahoo! Türkiye, www.technopat.net :) olarak değiştirebilirsiniz açılış sayfanızı. Sistem Restart yapmayı unutmayın.

  Hala düzelmezse System Restore yaparak sağlıklı bir sistem kaydına dönebilirsiniz. Bu lanet yazılımdan kurtulduğunuzda sisteminizi mutlaka anti-virüs ve anti zararlı yazılım uygulamalarıyla taratın. Başaramazsanız neler yaptığınızı bize detaylıca ve tercihen ekran görüntüleriyle anlatın, yardımcı olmak için buradayız.

Sayfayı Paylaş