İşlemci sıcaklığı 113 dereceye çıkıp bilgisayar kapanıyor

FurKaan61

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 2 aydır kullanmıyordum bilgisayarı. Bugün açtım ve sistemde bir sıkıntı var mı diye işlemci ve ekran kartını yüke sokup sıcaklıklarına bakmak istedim. Ekran kartı full yükte 74 derece, işlemci ise boşta 50-55, ETS2 Oyununda 75-80 derecede çalışıyor. İşlemci normalde oyunda 55-60 derecede çalışınca bir gariplik olduğunu anladım ve %100 yüke soktum. Yaklaşık 5 dakikada 113 dereceye ulaştı ve sistem otomatik kendini kapattı. Kule tipi soğutucudaki plakaya baktığımda aşırı bir ısınma yoktu. Termal macununu yeniledim ama hiçbir fark yaratmadı bu durum. Sizce problem nedir? Anakartta mıdır sıkıntı? Bu arada bu verdiğim sıcaklık değerleri kasa kapağı açıkken olan değerlerdir.

Ekran Kartı : Sapphire Rx 6600
İşlemci : AMD Ryzen 5 5500
Anakart : Asus Prime B 550 M K

Aerocool marka termal macun kullanıyorum. 1 senedir bu marka macunu kullanıyorum ve hiçbir sıkıntı çıkarmadı. (Tabii ki bu güne dek.)

Aerocool marka macun kullanıyorum. AIDA64 ile işlemciyi test ettim.
Soğutucunun içinden gelen macunu mu kullanıyorsunuz yani ? İkisi de Aerocool olduğu için sordum. İmkanınız varsa Arctic Mx-6 ile test edin veya başka bir soğutucu ile deneyin. Normal değil stok fan harici bu sıcaklığa ulaşmasının imkanı yok 5500'ün.

Soğutucunun içinden gelen macunu mu kullanıyorsunuz yani ? İkisi de Aerocool olduğu için sordum. İmkanınız varsa Arctic Mx-6 ile test edin veya başka bir soğutucu ile deneyin. Normal değil stok fan harici bu sıcaklığa ulaşmasının imkanı yok 5500'ün.
Hayır ayriyeten aldığım bir macun. Geçen sene soğutucu ile beraber yorumlarına bakarak 2 adet 3.5gr şırınga halinde aldığım macunlar. 1 senedir hem soğutucu hem macundan memnunum. Ama şuan böyle bir sıkıntıyla karşılaşınca şaşırdım. Elimde stok fan da var işlemcinin içinden çıkan, onda da 113 dereceyi göeüp kapanıyor aynı şekilde. Bu duruma bakarsak tüm deliller anakartta bir sıkıntı olabileceğini göateriyor sanırım.

stok fanla denediniz mi?
Evet, aynı şekilde 113 dereceye çıkıp kapanıyor.

Ayrıca birkaç forumda ısı sensörü ile sıkıntı olabileceğini okumuştum. Böyle bir durum söz konusu mu sizce? Anakartta bulunan ısı sensörü zamanla kendi kendine bozulabilecek birşey mi acaba?

Hayır ayriyeten aldığım bir macun. Geçen sene soğutucu ile beraber yorumlarına bakarak 2 adet 3.5gr şırınga halinde aldığım macunlar. 1 senedir hem soğutucu hem macundan memnunum. Ama şuan böyle bir sıkıntıyla karşılaşınca şaşırdım. Elimde stok fan da var işlemcinin içinden çıkan, onda da 113 dereceyi göeüp kapanıyor aynı şekilde. Bu duruma bakarsak tüm deliller anakartta bir sıkıntı olabileceğini göateriyor sanırım.

Olabilir hocam başka bir anakart ile de deneyin. Tekrar sürdüğünüz macun kurumuş muydu peki ?

Ayrıca birkaç forumda ısı sensörü ile sıkıntı olabileceğini okumuştum. Böyle bir durum söz konusu mu sizce? Anakartta bulunan ısı sensörü zamanla kendi kendine bozulabilecek birşey mi acaba?
Sensör çok sık bozulan bir şey değil fakat olabilir. Bozuk olsa bile kendini kapatır mı bilmiyorum.

Olabilir hocam başka bir anakart ile de deneyin. Tekrar sürdüğünüz macun kurumuş muydu peki ?
Kurumaktan ziyade incecik bir tabaka halinde kalmıştı. Yetersiz sayılabilecek seviyedeydi. Elimde ethernet girişinin bozulduğu gigabyte b450m k anakart vardı. Bulabilirsem onun üzerinde de bir test gerçekleştireyim o zaman.

Sensör çok sık bozulan bir şey değil fakat olabilir. Bozuk olsa bile kendini kapatır mı bilmiyorum.
Sonuçta sistem o sensörün verdiği değere göre tepki verecektir bence. Sensör yanlış da olsa yüksek sıcaklık komutunu sisteme iletirse kapanması doğal gibi geliyor bana.

Yeni konular

Geri
Yukarı