0.9 TCe Clio motor yağı önerisi

ferhatklc

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,

0.9 TCe motorlu Clio aldım. Araç 76binde. Aldığım adam bakımlarını hep serviste yaptırmış hangi mtoor yağı kullanıldığını bilmiyor.

Bu motor ve araç için hangi motor yağı kullanılmalıdır? Sanayide yağ ustamız olduğu için yağ ve filtre değişimini onda yaptırmak istiyorum.

Merhaba,

0.9 TCe motorlu Clio aldım. Araç 76binde. Aldığım adam bakımlarını hep serviste yaptırmış hangi mtoor yağı kullanıldığını bilmiyor.

Bu motor ve araç için hangi motor yağı kullanılmalıdır? Sanayide yağ ustamız olduğu için yağ ve filtre değişimini onda yaptırmak istiyorum.

5W-40 sanırım hocam.

Soğukta 0W-40 normal sıcaklıklarda ise 5W-40, ek olarak nedenini bilmiyorum fakat TCe motorlar için W-30 yağlar önerilmemiş.

Sanayide ustan var ise hangisinin de iyi olduğunu bilir.

Hocam bizim araca yıllarca eski model buna 15W-40 konur dediler ve araba her 5000Km'de 1 litre yağı düzenli eksiltti, şimdi 5W-30 ya da 10W-40 alıp kendimiz değiştiriyoruz ve son 200000Km'dir 1 gram yağ eksiltmiyor. Sanayi ustalarının kafası ne yazık ki 1950 teknolojisinde araba yapan ustalarından gördükleri ile kalmış.

Hocam bizim araca yıllarca eski model buna 15W-40 konur dediler ve araba her 5000Km'de 1 litre yağı düzenli eksiltti, şimdi 5W-30 ya da 10W-40 alıp kendimiz değiştiriyoruz ve son 200000Km'dir 1 gram yağ eksiltmiyor. Sanayi ustalarının kafası ne yazık ki 1950 teknolojisinde araba yapan ustalarından gördükleri ile kalmış.

Ben biraz gelenekselci kafasındayım. İlkel çözümler bazen isabetli olmasa da tecrübeye güvenirim.

Hocam ustalar koyulması gerekenden çok daha ince ya da kalın bir yağ koymuş. Forumlara baktığımızda kullanıcılar 5W ya da duruma göre 0W öneriyorlar.

Kilometre nedir?

Bu tarz uygulamalarda öncelikle en ince yağdan başlanır. Motor bloğu contaları yeni ise araç yağ sızdırmıyorsa kullanabıleceğınız en ince yağı kullanın. Kilometre arttıkça motor bloğundaki contalar yıpranacak ve sızdırma yapmaya başlayacaktır. Sızdırma olma başladığında yağ numarasını yükseltip sızdırmayı önleyin. Tabii ki ince yağ kullanmak performansa etkisi olduğu kadar da cabuk ısınıcaktır. Aracın kaldırabileceği yağ sıcaklığında tutmalısınız. Araç 50bın altıysa yetkılı servısı arayıp sorun sıfır aracın onerdıgı yağ numarasını kullanın.

Geri
Yukarı