0.9 TCe Clio motor yağı önerisi

Kilometre nedir?

Bu tarz uygulamalarda öncelikle en ince yağdan başlanır. Motor bloğu contaları yeni ise araç yağ sızdırmıyorsa kullanabıleceğınız en ince yağı kullanın. Kilometre arttıkça motor bloğundaki contalar yıpranacak ve sızdırma yapmaya başlayacaktır. Sızdırma olma başladığında yağ numarasını yükseltip sızdırmayı önleyin. Tabii ki ince yağ kullanmak performansa etkisi olduğu kadar da cabuk ısınıcaktır. Aracın kaldırabileceği yağ sıcaklığında tutmalısınız. Araç 50bın altıysa yetkılı servısı arayıp sorun sıfır aracın onerdıgı yağ numarasını kullanın.
Merhaba, ara. 76bin kilometrede. Biraz okuduğum ve anladığım kadarıyla artık ince yağ konulmaması gerekiyormuş.

Önerilen yağ 0W-40 fakat bu yağ motoru yıpratacağı için 5W-40 öneririm.

Marka önemli mi? Ya da önerebileceğiniz bir yağ markası var mı?

Marka olarak fark eder mi? Fark ederse hangi markaları araştırmalıyım?

Araç üreticisinin kendi önerdiği vardır. Motor aksamı etrafına bile etiket yapıştırıyorlar. Bendeki önerilen castrol olduğu için castrol kullanıyorum. Sizin araç için önerilen marka varsa ona bakmanız gerek.

Merhaba, ara. 76bin kilometrede. Biraz okuduğum ve anladığım kadarıyla artık ince yağ konulmaması gerekiyormuş.

Marka önemli mi? Ya da önerebileceğiniz bir yağ markası var mı?
Markadan ziyade yağın viskozitesi daha önemlidir. 5W-40 viskozitesindeki tam sentetik yağları kullanabilirsiniz. Marka olarak Renault yıllardır Castrol yağlarını tercih etmekte.

Merhaba, aracı 1 haftadır kullanıyorum. Kocaeli'de yaşıyorum. Şehir içi kullandım hep, yakıt tüketimi ortalama 6.1 litre. Ortalama hızım 34 km/h.

179 km yol yapmışım, yol bilgisayaro 10 litre harcadığımı gösteriyor.

Keraat cetveli hesabı ile 2.34 TL yaktığını hesaplamış oldum km başına.

Almak isteyen ya da yakıt ile ilgilli düşüncesi olan arkadaşlar için yardımcı olur umarım. Bunun için yeni konu açmak istemedim.

Merhaba, aracı 1 haftadır kullanıyorum. Kocaeli'de yaşıyorum. Şehir içi kullandım hep, yakıt tüketimi ortalama 6.1 litre. Ortalama hızım 34 km/h.

179 km yol yapmışım, yol bilgisayaro 10 litre harcadığımı gösteriyor.

Keraat cetveli hesabı ile 2.34 TL yaktığını hesaplamış oldum km başına.

Almak isteyen ya da yakıt ile ilgilli düşüncesi olan arkadaşlar için yardımcı olur umarım. Bunun için yeni konu açmak istemedim.
Yol bilgisayarındaki veriler bir birini tutmayabilir hocam, ekonomik sürüşte şehir içinde 4.2Lt yakıt harcıyorum, azcık bir sıkıştırarak sürüşte bu değer 5.0-5.7 Lt değerine çıkıyor. Uzun süreli kullanım ve kendi hesaplarınızla net sonuca varabilirsin.

Kendi aracım her yakıt alışımda hesaplamalarıma göre sabit 4.7 Lt yakmakta.

Geri
Yukarı