0'dan programlama nasıl öğrenilir?

Biraz ustalaşmak istiyorum. Sanırsam Python'dan başlamam lazım. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim ve nerelerden öğrenmeliyim? BTK Akademi Python için nasıldır?

Önce kendine bir alan belirle mobilg geliştirmemi oyun geliştirmemi vb. Ondan sonra seçtiğin alandaki insanların neler yapabilmesi gerektiğini öğren ve devam et.

Öncelikle telefonunuza veya bilgisayarınıza bir python ide'si kurun ve internetten bulduğunuz basit programları ide içinde çalıştırın, programı inceleyin ve kurcalayın.
Önce python ile ilgili temel bilgileri internetten dökümantasyondan şeklinde öğrenin ve program kurcaladıkça, bilmediğiniz kodun ne anlama geldiğini araştırdıkça iyice öğrenirsiniz.
Ben C# dilini bu şekilde öğrenmiştim ve bu yöntemi tavsiye ederim.

Biraz ustalaşmak istiyorum. Sanırsam Python'dan başlamam lazım. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim ve nerelerden öğrenmeliyim? BTK Akademi Python için nasıldır?

Önce kendine bir alan belirle mobilg geliştirmemi oyun geliştirmemi vb. Ondan sonra seçtiğin alandaki insanların neler yapabilmesi gerektiğini öğren ve devam et.
Alan belirlemek ilk aşamada şart değil. Önce temel konseptleri ve kavramları sonra alana dayalı konsept ve kavramları öğrenmek gerek. Üniversitelerin başlangıcı da böyledir. Önce temel konseptleri öğretirler. Temeller tüm alanlar için aynıdır. Sonrasında alan spesifik öğrenme yaparsın. Temelleri bilmedikten sonra alan spesifik öğrenme daha uzun ve sancılı bir sürece dönüşür çünkü temelleri bilmediğin için alana özel konseptleri kavramak daha zor hale gelir.

Konu sahibi için;

Bana kalırsa izlemen gereken yol, eğer lise çağında biriysen boş vaktinde temel konseptler ve algoritmayla ilgilenerek başlayabilirsin. Oyun oynamak yerine analitik düşünme becerini geliştirmiş olursun. Bunun dışında okuluna ve derslerine odaklanmanı tavsiye ederim şiddetle. Üniversite çağında bölümüne gider çok daha iyi hale gelirsin.

Eğer üniversite çağına geldiysen, temel konseptleri öğrenerek başla. Dil öğrenmek bir şey değil programlamada. Dil öğrenmek önemli bile değil. Temel programlama konseptlerine hakim birinin dil öğrenmesi uzun sürmüyor. Sonuçta yapacağın, yazacağın mantık aşağı yukarı aynı oluyor, syntax fark ediyor. Syntax içinde dökümantasyondan yararlanırsın genelde.

Temel konseptleri de kendin araştırır bulursun. Forumda bile anlatıldığı konular var.

Yeni konular

Geri
Yukarı