10 bin TL'ye kadar monitör önerisi

Bütçe
10.000

witwicky

Femtopat
Daha fazla  
Monitör
MSI G274QPF QD
Merhaba, geçtiğimiz hafta içerisinde 4070 ekran kartı olan hazır bir sistem satın aldım. Elimde bulunan 1080p monitörümü ikinci ekran olarak kullanmak ve yerine 2K bir monitör almak istiyorum. Çoğunlukla tasarım programlarını (Photoshop ve After Effects ağırlıklı) kullanıyorum ve bunun yanında bolca oyun da oynarım. Aşağıda linklerini koymuş olduğum monitörlerden hangisini tavsiye edersiniz? Bütçe olarak bir sınırım yok.

MSI G274qpf qd 2K 27 1ms 170Hz (https://www.pazarama.com/msi-g274qpf-qd-27-1ms-170hz-wqhd-freesync-gaming-monitor-p-4719072983208) - 9.500 TL.

Dell G2724D 2K 27 1ms 165Hz (https://www.gaming.gen.tr/urun/331003/dell-g2724d-27-inc-165hz-1ms-qhd-adaptive-sync-fast-ips-gaming-monitor/) - 10.000 TL.

ViewSonic VX2780j 2K 1ms 170Hz (https://www.itopya.com/viewsonic-27-vx2780j-2k-170hz-1ms-hdmi-dp-hdr10-freesync-qhd-ips-gaming-monitor_u23800) - 7.700 TL.

Gigabyte M27Q 27 0, 5ms 170Hz (https://www.amazon.com.tr/dp/B08L6XR935/ref=asc_df_B08L6XR9351687566600000/?tag=akakcetr-21&creative=380333&creativeASIN=B08L6XR935&linkCode=asn) - 10.700 TL.

ASUS TUF Gaming VG27AQ3A 27 1ms 180Hz (https://www.gaming.gen.tr/urun/328893/asus-tuf-gaming-vg27aq3a-27-inc-180hz-1ms-qhd-adaptive-sync-fast-ips-gaming-monitor/?ref=akakce&v=1.66.4) - 9.400 TL.

Monitörleri araştırırken ana noktalarım 2K çözünürlük, 27 inch ve IPS panel olmasıydı. Yine bu saydığım özelliklere sahip farklı bir model var ise önerilerinizi almak isterim.

MSI G274qpf qd modeli aradığım özellikler bakımından benim için en uygun olanı olarak duruyor (özellikle tasarım yapacağım işler için qd teknolojisi ile sunduğu renklerden dolayı) fakat kullanıcı yorumları beni ikileme düşürdü. Default ayardaki renklerde sıkıntı olduğu ve hazır bir renk modu seçildiğinde bilgisayarın her yeniden başlatmada bu modu tekrar seçmek gerektiğine dair olumsuz yorumlar okudum.
Dell G2724D modeli hakkında çok bilgim yok, MSI'ın alternatifi olarak önerildiğini okudum.
ViewSonic VX2780j modeli ise fiyat-performans olarak en iyisi olarak duruyor. Sunduğu özellikleri o fiyata veren başka bir monitör yok fakat yeni çıktığı için çok fazla inceleme göremedim ve ekranın sunduğu renkler kağıt üzerinde iyi olsa da gerçekte nasıldır emin olamadım.
Gigabyte M27Q modeli yurt dışı içeriklerinde de önerilen bir model. Özellik bakımından geride olduğu alanlar var o yüzden yedek olarak tutuyorum.
ASUS TUF Gaming VG27AQ3A modeli aralarında ki en yüksek yenileme hızına sahip (180Hz) ama 10-15 Hz ne kadar önemlidir bilmiyorum. Bir de hoparlörü var fakat ona ihtiyacım yok.

Gelecek yorumlar için şimdiden teşekkür ederim.

@Saint Lucia ne zaman monitörler hakkında araştırma yapsam sizin yorumlarınızla karşılaştım. Benim durumum hakkında da sizin fikrinizi almak çok isterim.

Son düzenleme:
Yazdığın ve araştırdığın monitörler sürekli konuştuğumuz ve sorulan monitörler.
10K bütçe ile neler alınabilirimin özetini yapmışsın. Yazdığın açıklamalardan benim mesajlarımı okuduğun belli oluyor. Bu iyi bir şey. Çünkü araştırmadan ürün asla almayınız. 👍

MSI-QD ile ilgili eleştiriler oldu ama bunun yanında beğenenler de bir hayli fazla.
Teknik olarak çok başarılı buluyorum. Kimilerine hitap etmedi diye yorumluyorum.

Eleştirilere takılan ve riske girmek istemeyenlere ikinci şıkkın olan Dell'i sunuyorum. Sebebi ise Dell G2724D Review incelemesi beklediğimden iyi olduğundandır.

ViewSonic biraz arada derede ama güzel. F/P bandında sayıyorum ama çok önermiyorum. Parlaklık ayarının %70'de sabit kalması ve bu ayarı değiştirdiğinde kaydetmeme gibi bir saçmalığı var. Her monitörü açtığında eğer %70 parlaklık seviyesi gözlerinizi yoruyorsa hep ayarlamak zorunda kalıyorsunuz.

ASUS'u düşünmem. TUF'ların çoğunu gözümdem sildim.
Gigabyte 3 yıl bitti 4 oldu olacak çıkalı. Alınır ama MSI ve Dell varken düşünmem.

@Saint Lucia Detaylı cevabınız için teşekkür ederim. Sizin de benzer görüşleriniz doğrultusunda MSI-QD almaya karar vermiştim fakat şu an onun satıldığı güvenilir satış yapan bir site bulamadığım için ve bir an önce satın almak istediğim için Dell'in G2724D modelini almaya yakınım. Yarın Gaming Gen mağazasına gidip satın alacağım gibi duruyor. Gitmişken bir diğer Dell modelleri Alienware AW2724DM ve G3223D (31inç) yi incelemek istiyorum.

Alienware hakkında yorumunuzu görmüştüm. Aradaki renk yoğunluğunu gözleriniz algılamaz demiştiniz (biri 8 bit diğeri 10 bit (8+2)) o yüzden 4 bin tl farka değmeyecek gibi duruyor.

31 inç olan model ise tasarım konusunda güzel olsa da gereksiz büyük durabilir diye düşünüyorum. Bakalım artık yarın karar vermiş olacağım.

10k bütçe ile neler alınabilirimin özetini yapmışsın. Yazdığın açıklamalardan benim mesajlarımı okuduğun belli oluyor. Bu iyi bir şey. Çünkü araştırmadan ürün asla almayınız. 👍

MSI-qd ile ilgili eleştiriler oldu ama bunun yanında beğenenler de bir hayli fazla.
Teknik olarak çok başarılı buluyorum. Kimilerine hitap etmedi diye yorumluyorum.

Eleştirilere takılan ve riske girmek istemeyenlere ikinci şıkkın olan Dell'i sunuyorum. Sebebi ise Dell G2724D Review incelemesi beklediğimden iyi olduğundandır.

ViewSonic biraz arada derede ama güzel. F/P bandında sayıyorum ama çok önermiyorum. Parlaklık ayarının %70'de sabit kalması ve bu ayarı değiştirdiğinde kaydetmeme gibi bir saçmalığı var. Her monitörü açtığında eğer %70 parlaklık seviyesi gözlerinizi yoruyorsa hep ayarlamak zorunda kalıyorsunuz.

Gigabyte 3 yıl bitti 4 oldu olacak çıkalı. Alınır ama MSI ve Dell varken düşünmem.

M27Q V2 var birkaç yenilemesi ile hala alınabilir diye düşünüyorum şu an kullanıyorum gayet memnunum.

10K bütçe ile neler alınabilirimin özetini yapmışsın. Yazdığın açıklamalardan benim mesajlarımı okuduğun belli oluyor. Bu iyi bir şey. Çünkü araştırmadan ürün asla almayınız. 👍

MSI-QD ile ilgili eleştiriler oldu ama bunun yanında beğenenler de bir hayli fazla.

Merhaba, yukarıdaki yoruma "Default ayardaki renklerde sıkıntı olduğu ve hazır bir renk modu seçildiğinde bilgisayarın her yeniden başlatmada bu modu tekrar seçmek gerek" istinaden yazıyorum. Arkadaşın bahsettiği bu sorun çözülebilir bir sorun mu? Yani yazılımsal falan mı? İleride düzeltirler mi yani "g274qpf qd" için?

@Saint Lucia

Son düzenleme:
Dell'in G2724D modelini almaya yakınım. Yarın Gaming Gen mağazasına gidip satın alacağım gibi duruyor. Gitmişken bir diğer Dell modelleri Alienware AW2724DM ve G3223D (31inç) yi incelemek istiyorum.

Alienware hakkında yorumunuzu görmüştüm. Aradaki renk yoğunluğunu gözleriniz algılamaz demiştiniz (biri 8 bit diğeri 10 bit (8+2)) o yüzden 4 bin TL farka değmeyecek gibi duruyor.

31 inç olan model ise tasarım konusunda güzel olsa da gereksiz büyük durabilir diye düşünüyorum. Bakalım artık yarın karar vermiş olacağım.

Mağazada görüp almayı hep önermişimdir. Ürünü görmek, dokunmak, test etmek alışverişi daha rahat yaptırıyor.
Alienware kötü monitör değil. Fakat daha ucuz olmalıydı diye düşünüyorum. Görüntü kalitesi olarak G2724D ile aralarında ciddi bir fark yok. Hatta fark yok. HDR 600 artısı ve yapı malzeme üstünlüğü var. Bunlar için 4K fazla ödemek lükse kaçmak oluyor.

Renk performansı oyuncu monitörlerinde 8 bit olarak yetiyor. Çünkü true 10 bit panele sahip monitörler ya çok pahalı ya da yüksek Hz değil. Çünkü o monitörler tasarımla uğraşan, her rengi noktasına kadar inceleyenlerin tercih ettiği monitörler.
31 inç olan modeli G3223D şahsen çok beğendiğim bir monitördür. 31 inç sevenlere ilk sunduğum seçenekler arasındadır. O boyuta çıkacaksan konuşuruz.

Merhaba, yukarıdaki yoruma "Default ayardaki renklerde sıkıntı olduğu ve hazır bir renk modu seçildiğinde bilgisayarın her yeniden başlatmada bu modu tekrar seçmek gerek" istinaden yazıyorum. Arkadaşın bahsettiği bu sorun çözülebilir bir sorun mu? Yani yazılımsal falan mı? İleride düzeltirler mi yani "G274qpf qd" için?

@Saint Lucia

Hiç ayar yapmadan monitörden memnun olanlar da mevcut. Bu MSI-QD forumu ikiye böldü. Yorum yapmakta artık zorlanıyorum açıkçası. Belirtilen sorun yazılımla evet düzeltilebilir. Fakat bugüne kadar çıksa çıkardı diye düşünüyorum.

Mağazada görüp almayı hep önermişimdir. Ürünü görmek, dokunmak, test etmek alışverişi daha rahat yaptırıyor.
Alienware kötü monitör değil. Fakat daha ucuz olmalıydı diye düşünüyorum. Görüntü kalitesi olarak G2724D ile aralarında ciddi bir fark yok. Hatta fark yok. HDR 600 artısı ve yapı malzeme üstünlüğü var. Bunlar için 4K fazla ödemek lükse kaçmak oluyor.

Renk performansı oyuncu monitörlerinde 8 bit olarak yetiyor. Çünkü true 10 bit panele sahip monitörler ya çok pahalı ya da yüksek Hz değil. Çünkü o monitörler tasarımla uğraşan, her rengi noktasına kadar inceleyenlerin tercih ettiği monitörler.
31 inç olan modeli G3223D şahsen çok beğendiğim bir monitördür. 31 inç sevenlere ilk sunduğum seçenekler arasındadır. O boyuta çıkacaksan konuşuruz.

Hiç ayar yapmadan monitörden memnun olanlar da mevcut. Bu MSI-QD forumu ikiye böldü. Yorum yapmakta artık zorlanıyorum açıkçası. Belirtilen sorun yazılımla evet düzeltilebilir. Fakat bugüne kadar çıksa çıkardı diye düşünüyorum.
Birazdan mağazada inceleyip son kararı vereceğim. Eğer gözüme çok büyük gelmezse G3223D modelini alırım. Tek emin olamadığım konu 30-34 inç boyutlarına çıkıldığında 4k öneriliyor diye okumuştum. Onu seçmezsem zaten G2724D garanti bir tercih olacak.

Birazdan mağazada inceleyip son kararı vereceğim. Eğer gözüme çok büyük gelmezse G3223D modelini alırım. Tek emin olamadığım konu 30-34 inç boyutlarına çıkıldığında 4K öneriliyor diye okumuştum. Onu seçmezsem zaten G2724D garanti bir tercih olacak.

İnç ve çözünürlük doğru orantılıdır. 31 inç monitöre 4K daha çok yakışıyor. Pikseller alana daha çok sıkıştırıldığı için daha net hatlara sahip görüntü görünüyor.
Fakat 2K olması da bir dezavantaj değil. Kötü bir görüntü olsaydı üretilmezlerdi. Kaliteli paneller bunu absorde ediyor. Pek endişeniz olmasın.
Monitöre yakından bakan biriyseniz 31 inç büyük gelir. Tek hatdikapı budur.

Mağazada görüp almayı hep önermişimdir. ürünü görmek, dokunmak, test etmek alışverişi daha rahat yaptırıyor.

renk performansı oyuncu monitörlerinde 8 bit olarak yetiyor. Çünkü true 10 bit panele sahip monitörler ya çok pahalı ya da yüksek Hz değil. Çünkü o monitörler tasarımla uğraşan, her rengi noktasına kadar inceleyenlerin tercih ettiği monitörler.

Hiç ayar yapmadan monitörden memnun olanlar da mevcut. Bu MSI-qd forumu ikiye böldü. Yorum yapmakta artık zorlanıyorum açıkçası. Belirtilen sorun yazılımla evet düzeltilebilir. Fakat bugüne kadar çıksa çıkardı diye düşünüyorum.

Bu arada istisnasız, satılan tüm MSI-qd modelinde bu problem mevcut mu? Yoksa bu problem olmayan kişilerle de karşılaştınız mı?

Bu arada istisnasız, satılan tüm MSI-qd modelinde bu problem mevcut mu? Yoksa bu problem olmayan kişilerle de karşılaştınız mı?

@Saint Lucia

Hayır değil. Teknoloji şans işidir. Memnun olanların adlarını ve konularını bir kenara not almadığım için tek tek "bak bu memnun, bu memnun değil" diye gösteremiyorum.
Fakat şunu unutmayın "kusursuz monitör yoktur".

Yeni konular

Geri
Yukarı