10 litre akvaryum için filtre önerisi

Vonx98

Hectopat
Merhaba arkadaşlar elimde 10 litre kapasiteli bir akvaryum var. İçinde 1 ya da 2 adet minik Japon balığı beslemek istiyorum. Bu tür şeylerle uğraşmayı sevdiğim için filtreli güzel bir akvaryum sistemi yapmak istiyorum. Estetik açıdan güzel duran mini bir filtre aradım fakat hep büyük boyutlarda benim akvaryumum için fazla olan filtre modelleri buldum önerdiğiniz ya da bildiğiniz mini filtreler varsa önerinize açığım pipo veya şelale filtre düşünüyorum. Kendim bir dış filtre yapmayı da düşünüyorum ama uzun süre dayanabilecek ve saatte 100 litreden az döngü sağlayabilecek bir motor arayışındayım. Eğer uygun bir suyu vakumlayıp aktarabilecek bir motor bulabilirsem Arduino ile otomasyon bir sistem bile kurmayı düşünüyorum. Kısaca özet geçmem gerekirse 3 öneri isteyeceğim.
1. Minik 10 lt akvaryum için pipo filtre
2. Minik 10 lt akvaryum için şelale filtre
3. Küçük kendim yapacağım dıy dış filtre için 100 < l/h bir su pompası (uzun ömürlü olması önemli)
İlgilenip cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Japon balığını sağlıklı bir şekilde besleyebilmek için en az 30-40 litre akvaryum, 500-600 lh havalı iç filtre ve 2 cm kalınlığı da kum lazım. Kullanacağın yemler kaliteli kutularda satılanlardan olmalı. Bu şekildeki bir akvaryumda 4-5 taneye kadar japon balığı besleyebilirsin. 10 litrelik akvaryum için uygun havalı iç filtre yok malesef.

10 litre akvaryum için sadece bir tane Betta balık besleyebilirsin. Japon balıklarından çok daha iyidirler. 10 litre akvaryum Japon balıkları için kesinlikle uygun değil. İşkence etmiş olursun. 1 tane Japon balığı için en az 25 litre akvaryum gerekir. O da çok beslemek istersen.

10 litrelik akvaryuma hem iç, hem dış filtreye gerek yok. Dış filtre olacaksa, iç filtre fuzüli olur. Zaten küçücük akvaryuma pipo filtre koymak yarısını doldurur. O yüzden en küçük boy asma şelale filtre iş görür. En azından daha az yer kaplar. Balık Betta olacaksa ona da gerek yok. Sadece ısıtıcı ile bakılabilir. Ama Japon balıklarını kesinlikle aklınızdan çıkarın. Betta balığı için bile 10 litre küçük sayılır normal şartlarda.

Geri
Yukarı