100 Mbps internette kablosuz hızın 5 Mbps olması normal mi?

halrahcal

Femtopat
Daha fazla  
Selamlar.
Modemimde kablosuz bağlantıda hızım çok kötü bazen 5mbps'lara kadar düşüyor. eğer hız 20mbps'in üzerine çıkarsa iyi kabul ediyorum. kablolu ve 5Ghz bağlantı şekillerinde sorun yok. bu şekilde 105-110mbps civarı sürekli. -gerçi eskiden 200'lerinde üzerindeydi ama buna da okeyim- ama 2.4ghz kablosuz bağlantıda hız çok düşük. bütün cihazlarımda durum aynı. modem hemen bilgisayarımın üzerinde tavaya yakın bir noktada duvarda asılı arada 2 metre mesafe yok. bilgisayarım masaüstü olduğu için kablo yetişmiyor kablosuz kullanıyorum. ve bu bilgisayarımda wifi alıcı 5g desteklemediği için 2.4g bağlantı kullanmak zorundayım. turknet destek bu konuda yardımcı olmuyor. eskiden böyle bir sorunum yoktu bu sorunu nasıl çözebilirim?

Dosya Ekleri

• 2024-05-04 20-51.png
    2024-05-04 20-51.png
    86,9 KB · Görüntüleme: 31
Selamlar.
Modemimde kablosuz bağlantıda hızım çok kötü bazen 5mbps'lara kadar düşüyor. eğer hız 20mbps'in üzerine çıkarsa iyi kabul ediyorum. kablolu ve 5Ghz bağlantı şekillerinde sorun yok. bu şekilde 105-110mbps civarı sürekli. -gerçi eskiden 200'lerinde üzerindeydi ama buna da okeyim- ama 2.4ghz kablosuz bağlantıda hız çok düşük. bütün cihazlarımda durum aynı. modem hemen bilgisayarımın üzerinde tavaya yakın bir noktada duvarda asılı arada 2 metre mesafe yok. bilgisayarım masaüstü olduğu için kablo yetişmiyor kablosuz kullanıyorum. ve bu bilgisayarımda wifi alıcı 5g desteklemediği için 2.4g bağlantı kullanmak zorundayım. turknet destek bu konuda yardımcı olmuyor. eskiden böyle bir sorunum yoktu bu sorunu nasıl çözebilirim?
Konu hakkında yeterli bilgim yok ancak uzun bir ethernet kablosu alıp sorun yokmuş gibi kullanabilirsiniz.

Duvarlardan vesaire sinyal kaybı oluyor olabilir. Sinyal güçlendirici düşünebilirsiniz. Bilgisayarı veya modemi yaklaştıramıyorsanız ve internet sağlayıcısıyla ilgili bir problem yoksa yapacak pek bir şey yok.

Hocam Wi-Fi kanalını değiştirmeyi dene.

Sinyal güçlendirici işini çözebilir tabii bir de.

Arada duvar yok modem bilgisayarın üstünde, kasamın konumu dolayısıyla da kablolu bağlantı yapamıyorum. kanal değiştirmeyi denedim işe yaramadı. hatta frekansı da değiştirdim gene değişen bişey olmadı

Bilgisyarımda sorun var desem bütün cihazlarda durum aynı. telefonda, laptop'larda. 5ghz bağlanıyorum sorun yok. 2.4ghz bağlanıyorum hız çakılıyor

Anladım hocam Ethernet kablosu al uzun.
Hocam teşekkür ediyorum yardımcı olmak adına yazıyorsun Allah razı olsun ama yazdıklarımı sağlıklı okumuyorsun anladığım kadarıyla. az önce kasamın konumu dolayısıyla kablo bağlantısı yapamadığımı söyledim. 2.4ghz bağlantının rahhatlıkla 100-120mbps'lere çıkabilmesi gerekiyor. şuan bariz bir sorun var modemim'de. ben bu sorunun çözümü konusunda fikir arayışındayım. ne bileyim belki biri güncelleme der, belki bi ayar söyler. belki daha önce başına gelen biri vardır direk çözümü söyler. bu tepkimden dolayıkusuruma bakma az önce turknet destek'le yaptığım görüşmeden dolayı çok gerginim. ama yani kablo alıp takacak kadar kafa bende de var yani. onu yapamıyorum ki burda sizlere çözüm danışıyorum.

Hocam sinyal güçlendirici alman lazım o zaman arada pek mesafe yok diye dedim kasanın konumu neredeki modemin 2.4 GHz ayarı bozuk falan olabilir.

5G bağlantılar duvardan geçme ve mesafe konusunda direnci düşük bağlantı tipleridir. 2.4g bağlantı şekli daha yüksek dirençlidir. daha fazla duvardan geçebilir, daha uzak mesafelerden çekebilir. aynı modemin, aynı noktadan 5g sinyali sağlıklı çalışırken 2.4g sinyali yavaş çalışıyorsa burada sinyal güçlendirici kullanmaktan bahsedemeyiz. bunun için 5g'nin bozulup 2.4g'nin sağlıklı çalışıyor olması gerekirdi. ben aşağıda otoparka indiğimde arabamdan bu 2.4g ağıma rahatlıkla bağlanabiliyorum. bağlantı kalitesinde sorun yok. modemin bu bağlantıyla verdiği hızda sorun var. sinyal güçlendirici kullansam dahi hız yine aynı kalacak. ben modemin fişini çekip taktığımda bir 5-10 dakika hız normale dönüyor ama en fazla 10 dakika sonra tekrar dibe vuruyor.

Hocam zaten öyle 2.4 uzun mesafede daha etkili ama hız düşük olur 5 GHz kısa mesafede etkili ama hız daha büyük olur 5 GHz Wi-Fi adaptörü deneyebilirsin.

Hocam bu arada kullandığın modem nedir hangi Wi-Fi kanalını denedin.

Yeni konular

Geri
Yukarı