10200H 1650 sistem ısınıyor ve kasıyor

Rairaen

Centipat
Daha fazla  
Merhaba son ay laptopum da aşırı ısınma ve performans kaybı yaşıyorum.
Donanımdan pek anlayan biri değilimdir.
Sistem bilgileri:
Intel(R) ) i5-10200H CPU 2.40 GHz.
Bellek 8192MB RAM.
DirectX 12.
NVIDIA GeForce GTX 1650.
Oynadığım oyunlarda düşük ve iyi sistemli oyunlar var, sorunsuz oynuyordum her türlü oyunu ancak. İşlemcim aşırı ısınıyor.
Project zomboid, chivalry 2 gibi oyunlarda sorunsuz çalışırken artık. 95+ derecelere ulaşıyor, elle klavyeyi bile tutamıyorum ve FPS kaybı yaşıyorum oyunlar kasmaya başladı.

Bu ekran görüntüsünü de paylaşmak istedim Valorant oynarken aldım bu görüntüyü.
Ekran kartının da verimli çalıştığını düşünmüyorum.
Merak ettiğim temel hız 2,40 de iken 3,98 GHz nasıl alıyor ya da alabilir mi? Çok güç harcadığını düşünüyorum.
Ayrıca sanallaştırma nedir merak ediyorum.
Son tozlu ve sıcak bir ortamda bulunmak zorunda kaldım bu ay. O etkilemiş olabilir mi?
Günü 5-7 saat PC'de vakit geçiriyorum.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    91,8 KB · Görüntüleme: 19
10.nesil Intel işlemciler zaten fazla ısınıyor, bakım zamanı yaklastıysa fazla ısınması normal ne kadardır sizde ve cihazın markası nedir? Değerlere Afterburner'dan bakmanız daha sağlıklı olur.

Frekans kısmına gelirsek, evet 2.4GHz'den yüksek olabilir. Turbo saat hızı 4.1GHz. All core'da 4GHz muhtemelen. Çok güç harcamıyor ancak dizüstü soğutması pek karşılayamıyor gibi. Ne zamandır sizde? Termal bakım yaptınız mı veya yaptırdınız mı hiç? Düz zeminde kullanmaya çalışın. Undervolt da yapabilirsiniz. Sanallaştırma, genellikle sanal OS kullanırsan işe yarar. Onun dışında normal kullanımda pek bir faydası yok.

10. nesil Intel CPU'lar ısınıyorlar zaten. Oyun oynarken işlemciler performansı artırmak amacıyla temel frekansından turbo frekansına çıkar tabii bu da daha fazla güç çekme ve ısınmaya yol açar. Tozlu bir ortamda bulunmuş laptop hava ızgaraları tozdan tıkanmış olabilir temizlenirse büyük oranda ısınma önlenmiş olur. Sanallaştırma hakkında bilgi için tıklayın.
Not: Laptop modelinizi mümkünse atabilir misiniz? Belki ısınma sorunu olan bir laptop olabilir.

10.nesil Intel işlemciler zaten fazla ısınıyor, bakım zamanı yaklastıysa fazla ısınması normal ne kadardır sizde ve cihazın markası nedir? Değerlere Afterburner'dan bakmanız daha sağlıklı olur.

Monster Abra A5 v16.5
Teknik bir sorundan dolayı 5-6 ay önce servise göndermiştim. 2 fanda değiştirilmişti ve genel bakımı yapılmıştı termal macun yenilenmesi gibi.
O zamandan beri bakıma götürmedim dediğim gibi bu ay böyle bir sorunla karşılaşıyorum.
Çözüm olarak ne önerirsiniz?

Laptop daha yeni sayılır 9 ay falan oldu alalı sanırım.
@JakerT4

Monster Abra A5 v16.5
Teknik bir sorundan dolayı 5-6 ay önce servise göndermiştim. 2 fanda değiştirilmişti ve genel bakımı yapılmıştı termal macun yenilenmesi gibi.
O zamandan beri bakıma götürmedim dediğim gibi bu ay böyle bir sorunla karşılaşıyorum.
Çözüm olarak ne önerirsiniz?

Laptop daha yeni sayılır 9 ay falan oldu alalı sanırım.
@JakerT4
Isınma sorunu olan Clevo kasalı modellerden biri. Bununda etkisi var, bakım yaparsanız sorun çözülebilir, özellikle fan ızgaralarını temizlemelisiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı