1080P vs 1440P farkı çok olur mu?

narkissos

Kilopat
Daha fazla  
Şu an kullanmakta olduğum monitörüm ASUS 23" VX239H Full HD HDMI IPS 1080P. 1440P IPS curved bir monitöre geçmek istiyorum yakın zamanda böyle bir imkanım olamayacak. 1080P ve 1440P arasındaki görüntü farkı çok mu? Aradaki farkı gözlemleyenler biraz bahsedebilir mi, geçmeye değer mi? Monitörden tek beklentim güzel gözükmesi. Kaç milisaniye gecikmesi veya kaç Hertz olduğu umurumda değil sadece güzel gözüksün. Monitör yerine televizyon almamın oyun anlamında bir sıkıntısı olur mu? Oynadığım oyunlar genellikle tek oyunculu hikayeli oyunlar, rekabetçi veya çok oyunculu oyun oynamıyorum. Varsayalım 4K veya 2K bir televizyon veya monitör aldım. 4K alırsam 2K veya 1080P de oyun oynarsam görüntü kötü olur mu çözünürlük farkından dolayı? Aynı şekilde 2K alırsam 1080P de oyunlar kötü gözükür mü?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an kullanmakta olduğum monitörüm ASUS 23" VX239H Full HD HDMI IPS 1080P. 1440P IPS curved bir monitöre geçmek istiyorum yakın zamanda böyle bir imkanım olamayacak. 1080P ve 1440P arasındaki görüntü farkı çok mu? Aradaki farkı gözlemleyenler biraz bahsedebilir mi, geçmeye değer mi? Monitörden tek beklentim güzel gözükmesi. Kaç milisaniye gecikmesi veya kaç Hertz olduğu umurumda değil sadece güzel gözüksün. Monitör yerine televizyon almamın oyun anlamında bir sıkıntısı olur mu? Oynadığım oyunlar genellikle tek oyunculu hikayeli oyunlar, rekabetçi veya çok oyunculu oyun oynamıyorum. Varsayalım 4K veya 2K bir televizyon veya monitör aldım. 4K alırsam 2K veya 1080P de oyun oynarsam görüntü kötü olur mu çözünürlük farkından dolayı? Aynı şekilde 2K alırsam 1080P de oyunlar kötü gözükür mü?
Hikaye oyunu oynuyorsan yüksek çözünürlükte güçlü bir donanıma ihtiyacın olacak. Bunu gözden geçir.

Rekabetçi oyunlar oynamayacağım diyorsan. Bence TV almalısın. Görüntü kalitesi güzel olan bir 1080p TV işini görecektir. Sonuç olarak hikayeli oyunlarda 60hz den fazla kullanmazsın. Bütçeden kısarak birde kablosuz güzel bir gamepad alırsan tadından yenmez. Şahsen ben böyle bir şey yapmıştım yattığım yerden oyun oynuyordum. :D

Bence farkedeceksiniz, çünki 1440p'ye geçmekle beraber curved monitorada geçiyosunuz ekran daha güzel oluyor :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı