11 sınıf dil kolay mı?

Glarious0

Hectopat
2 ay sonra okul bitiyor ve inşallah geçeceğim, ben dil bölümü seçtim 16 saat dil göreceğiz, şahsen bu beni çok korkutuyor, oyunlardan filmlerden dizilerden bildiğim kadarıyla biraz dilim var, ama dil bölümün de herkes çok iyi yaparken bilerken ben yapamazsam boşa gider alan, yani benim şu an dil bölümünü yapabileceğim bir dilim olması için nelerden başlamam gerekiyor, 11 sınıf dil bölümü görenler veya seçenler varsa biraz anlatabilir mi?

2 ay sonra okul bitiyor ve inşallah geçeceğim, ben dil bölümü seçtim 16 saat dil göreceğiz, şahsen bu beni çok korkutuyor, oyunlardan filmlerden dizilerden bildiğim kadarıyla biraz dilim var, ama dil bölümün de herkes çok iyi yaparken bilerken ben yapamazsam boşa gider alan, yani benim şu an dil bölümünü yapabileceğim bir dilim olması için nelerden başlamam gerekiyor, 11 sınıf dil bölümü görenler veya seçenler varsa biraz anlatabilir mi?
baştan öğretiyorlar zaten konuları rahat ol

Ben dildeyim grammer öğretiyorlar kelime öğretmiyorlar.
Yok cümleyi kuracaksın yok geçmiş zaman falan bunlar çok zor konular.
Günde 3-4saat çalışan birisi var o bile sınavdan 60vs alıyor ingilizcesi iyi olanlar sınavlarda çöküyor.

Baştan öğretmediler bize kitap aldık kitap da ne varsa o YDT YDS hazırlıyorlar.
Herkes zaten ing biliyor gibi geliyor kural öğreniyor
İng de yoksa batıyorsun zaten.

Dil bölümü okumamış ama sınava dilden girip şimdilik İMT okuyan, sektörden az çok umutlu biri olarak önce "ya yapamazsam" fikrini aklınızdan çıkarın. Konuda "bildiğim kadarıyla biraz dilim var" demişsiniz, olabildiğince bu temelinizin üstüne eklemeye çalışın. Deneme çözüp sürekli kendinizi sınayın, eksiğiniz varsa görün. Bu eksikleri olabildiğince giderin.
Günün sonunda kendinizden şüpheniz olmasın. Bölümünüzde zaten sizi olabildiğince yetiştireceklerdir diye düşünüyorum ama kendiniz de üstüne düşmeniz, istemeniz lazım. Ne kadar haklı bi' yargı bilmiyorum ama dil öğrenme konusunda iş daha çok sizde, öğrenmeye çalıştığınız dile ne kadar maruz kaldığınıza ve kendinizi alıştırdığınıza bağlı gibi geliyor bana.

Onun dışında bölümünü okumadığım için YKS'de ikinci oturumda dilden gireceğinizi düşünerek YDT'den bahsedeyim (diğer türlü bol keseden sallamaktan bi' farkı olmayacak). İlk 30 soru tamamen tense (zaman) bilgisine dayalı, genel olarak yapıları/formülleri ve cümle kurmayı bilirseniz rahat yaparsınız. Eksiğiniz - zayıfınız falan varsa tense'lerin üstüne düşün, önem verin. Okulda, derslerde olmuyorsa kendi içinizde halletmeye çalışın. En basitinden sınav bağlamı dışında düşündüğünüzde dilde cümle kurmakta, derdinizi anlatmakta kullanacaksınız çünkü.
Sonra 20 soru metin/paragraf var, okuduğunuzu anlama, yargı çıkarma, metinde detayı bulup cevaplama, şu doğrudur bu değildir vesaire tamamen metni çözümlemenize bağlı. Bu da dili kendi içinizde ne kadar iyi bildiğinize, sizin kapasitenize kalmış.
Kafa bulandıran ama bi' umut iyi geçen/geçecek paragraflardan sonra deneme çözdükçe kendinizi hazırlayıp alıştırabileceğiniz, bu sayede kelepir sayılabilecek, rahat çözülecek 30 soru var. Verilen konuşmada/durumda boş bırakılan yere gelebilecek uygun doğru cümleyi bulma, verilen cümleye anlamca en yakın İngilizce - Türkçe cümleyi bulma, verilen metinde anlam bütünlüğü için getirilecek en uygun seçeneği bulma, metinde akışı bozan cümleyi bulma falan. Aklınıza İngilizce bi' alıştırma getirin - bulun, o tür şeyler bu son kısımda çıkıyor. Çok zorlanmamanız lazım ama umursamamazlıktan da gelmeyin.
Bu kadar yazdım ama gözünüz korkmasın, sadece mümkün olabildiğince iyi hazırlanmaya bakın.

Yanlışınız çıkarsa belki bir - iki tense'lerden, bi' kaç tane de paragraflardan çıkar belki. İlk bu 50 soruyu emin olabildiğiniz en iyi şekilde yaparsanız ve moralinizi sağlam tutarsanız (ki olur zaten), genel olarak en baştaki ve en sondaki 30 soru kadar rahat geçer sınav sizin için.
B1 seviye İngilizceyle 50 - 60, B2 seviyeyle 70+ net yapar çıkarsınız. Dili iyi yapabilen herkes sınavı da harbiden iyi yapıyor, sınavda da birbirine yakın sonuçlarla yarışıyorsunuz. Sınavın herhangi bi' yerinde "acaba yetiştirebilecek miyim" diye düşünmeyin, bildiğiniz şeyleri yapıyorsunuz.

Bi' yerden sonra da artık kendi yolunuzu çizersiniz, iyi şanslar.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı