11. sınıfı bırakıp sanayiye gitmek mantıklı mı?

8 ayda tıp kazanmış biriyim. 264 puandı ilk denemem sene başında. Ve sene sonunda 11 bin sayısal sıralaması ile mezun oldum. Tıp kazanmak başarımı sorusunu bilemem. Lakin sanayide iş yapacak olsan da yapacağın işin bilimsel temellerini öğrenmek adına üniversite okumak her daim iyidir. İki yıllık dahi olsa yapacağın işi belirlediysen o dalda bir eğitim al. Evet kafa ütüler gibi düşünebilirsiniz ama zihnini açar. Çoğu insan üniversitedeki hocalara amaaan der geçer. Lakin onlardan koparacağın bilgilerin ayrıntısı hayat kurtarır 👍 bu da seni bir adım önde yapar her daim kendi meslek grubundan.

YKS'ye hazırlanırken günde ne kadar çalışıyordun ve üniversitede çok zorlandın mı? Ailem bana üniversite sınavı bitince rahatlıyacağımı ve kolay olacağını söylüyor gerçektende böyle midir?

Üniversite mezunuyum. Detay vermiyorum ancak çoğu kişinin hayalini kuracağı, getirisi oldukça yüksek olacak bir bölümden mezun oldum. Alınması gereken bütün eğitimleri aldım ve başarıyla bitirdim. Bulunduğum dalda kendime katabileceğim ekstra hiç bir eğitim kalmadı. Mezun olduktan sonra uzunca bir süre iş aradım. Oldukça başarılı geçirdiğim mülakatlar oldu ve neden işi alamadığımı anlamadım, bir tanesinde elimi sıkıp hayırlı olsun dendi, sonuç yine olumsuz oldu. Kendi alanımda iş bulamayınca asgari ücretli işlere başvurdum. Genel olarak sen buraya çok fazlasın, e sen gelip işi öğrenip 1 sene sonra iş bulabilirsen bizi bırakıp gitmez misin gibi sorulara maruz kaldım. En sonunda torpille asgari ücretli bir iş buldum. Bir süre çalıştıktan sonra bırakıp kendi alanımda bir iş buldum ve ortalama üzeri para kazanıyorum. Benden daha üst pozisyondaki lise mezunlarının beni kullanmaları dışında bir sıkıntı yok. Üst pozisyonumdakiler benim 2-3 belki 5 katım daha fazla para kazanıyor. Geçen gün evi boyamaya gelen ustaya; abi bu kadar da uzatılmaz ama bu işler daha erken bitiremez misin? Daha erken gelemez misin gibi bir soru sordum ve karşılığında aldığım cevap: Ayda 140bin lira para kazanıyorum. Benim işe ihtiyacım yok, sadece dostluğumuz yüzünden geliyorum oldu. Uzun lafın kısası, şuan ki aklım olsa kesinlikle okumazdım. Tavsiyede bulunmuyorum yanlış anlama. Bu senin vereceğin bir karar ve sonuçları ile senin yüzleşmen gereken bir karar. Ülkenin durumu ve gittiği güzergahı az çok düşün ve kararını ona göre ver. Her koşulda lise diploman olmalı diye düşünüyorum. Sonrasında okuyup okumamak sana kalmış.

Üniversite mezunuyum. Detay vermiyorum ancak çoğu kişinin hayalini kuracağı, getirisi oldukça yüksek olacak bir bölümden mezun oldum. Alınması gereken bütün eğitimleri aldım ve başarıyla bitirdim. Bulunduğum dalda kendime katabileceğim ekstra hiçbir eğitim kalmadı. Mezun olduktan sonra uzunca bir süre iş aradım. Oldukça başarılı geçirdiğim mülakatlar oldu ve neden işi alamadığımı anlamadım, bir tanesinde elimi sıkıp hayırlı olsun dendi, sonuç yine olumsuz oldu. Kendi alanımda iş bulamayınca asgari ücretli işlere başvurdum. Genel olarak sen buraya çok fazlasın, e sen gelip işi öğrenip 1 sene sonra iş bulabilirsen bizi bırakıp gitmez misin gibi sorulara maruz kaldım. En sonunda torpille asgari ücretli bir iş buldum. Bir süre çalıştıktan sonra bırakıp kendi alanımda bir iş buldum ve ortalama üzeri para kazanıyorum. Benden daha üst pozisyondaki lise mezunlarının beni kullanmaları dışında bir sıkıntı yok. Üst pozisyonumdakiler benim 2-3 belki 5 katım daha fazla para kazanıyor. Geçen gün evi boyamaya gelen ustaya; abi bu kadar da uzatılmaz ama bu işler daha erken bitiremez misin? Daha erken gelemez misin gibi bir soru sordum ve karşılığında aldığım cevap: Ayda 140bin lira para kazanıyorum. Benim işe ihtiyacım yok, sadece dostluğumuz yüzünden geliyorum oldu. Uzun lafın kısası, şu anki aklım olsa kesinlikle okumazdım. Tavsiyede bulunmuyorum yanlış anlama. Bu senin vereceğin bir karar ve sonuçları ile senin yüzleşmen gereken bir karar. Ülkenin durumu ve gittiği güzergahı az çok düşün ve kararını ona göre ver. Her koşulda lise diploman olmalı diye düşünüyorum. Sonrasında okuyup okumamak sana kalmış.

Peki kendi alanında iş bulabilseydin ve güzelde para kazansaydın yine aynımı düşünürdün? (yani onca çalışmaya emeğe harcanan paraya değer miydi?)

Üniversite mezunuyum. Detay vermiyorum ancak çoğu kişinin hayalini kuracağı, getirisi oldukça yüksek olacak bir bölümden mezun oldum. Alınması gereken bütün eğitimleri aldım ve başarıyla bitirdim. Bulunduğum dalda kendime katabileceğim ekstra hiç bir eğitim kalmadı. Mezun olduktan sonra uzunca bir süre iş aradım. Oldukça başarılı geçirdiğim mülakatlar oldu ve neden işi alamadığımı anlamadım, bir tanesinde elimi sıkıp hayırlı olsun dendi, sonuç yine olumsuz oldu. Kendi alanımda iş bulamayınca asgari ücretli işlere başvurdum. Genel olarak sen buraya çok fazlasın, e sen gelip işi öğrenip 1 sene sonra iş bulabilirsen bizi bırakıp gitmez misin gibi sorulara maruz kaldım. En sonunda torpille asgari ücretli bir iş buldum. Bir süre çalıştıktan sonra bırakıp kendi alanımda bir iş buldum ve ortalama üzeri para kazanıyorum. Benden daha üst pozisyondaki lise mezunlarının beni kullanmaları dışında bir sıkıntı yok. Üst pozisyonumdakiler benim 2-3 belki 5 katım daha fazla para kazanıyor. Geçen gün evi boyamaya gelen ustaya; abi bu kadar da uzatılmaz ama bu işler daha erken bitiremez misin? Daha erken gelemez misin gibi bir soru sordum ve karşılığında aldığım cevap: Ayda 140bin lira para kazanıyorum. Benim işe ihtiyacım yok, sadece dostluğumuz yüzünden geliyorum oldu. Uzun lafın kısası, şuan ki aklım olsa kesinlikle okumazdım. Tavsiyede bulunmuyorum yanlış anlama. Bu senin vereceğin bir karar ve sonuçları ile senin yüzleşmen gereken bir karar. Ülkenin durumu ve gittiği güzergahı az çok düşün ve kararını ona göre ver. Her koşulda lise diploman olmalı diye düşünüyorum. Sonrasında okuyup okumamak sana kalmış.
Hangi üniversite acaba? İlk işe girmek için üniversitenin adı da önemli. Yazdığınızdan anladığım kadarıyla mühendislik, doğru mu?

Peki kendi alanında iş bulabilseydin ve güzelde para kazansaydın yine aynımı düşünürdün? (yani onca çalışmaya emeğe harcanan paraya değer miydi?)
Şuan kendi alanımda çalışıyorum, çoğu kişiyi fazlasıyla tatmin edecek para kazanıyorum ancak kendi alanımın gerektirdiği paranın daha altında kalıyor. Düşüncem bu şekilde.

Hangi üniversite acaba? İlk işe girmek için üniversitenin adı da önemli. Yazdığınızdan anladığım kadarıyla mühendislik, doğru mu?
Detay vermek istemiyorum kusuruma bakmazsan. İşe alım için sıkıntı yaratabilecek bir üniversite veya bölüm değil. Bu arada iş başvurularında üniversite adı düşündüğünüz kadar önemli değil.

Geri
Yukarı