12. sınıfta devamsızlıktan sınıfta kalınır mı?

handopando

Yoctopat
12. sınıf öğrencisiyim. An itibarıyla devamsızlığım toplam 30,5 gün oldu (20 özürlü 10,5 özürsüz). Aslında yapmayacaktım devamsızlık fakat çok yerden bir sıkıntı çıkmayacağı cevabını aldım ve ben de gitmedim, zaten neredeyse kimse gelmiyor. Birkaç hocamla da konuştum. Öğrencilerin toplu olarak asla sınıfta bırakılamayacağını, bakanlığın böyle bir şeyi yapmayacağını söylüyorlar. Yine de okulun devamsızlığı e-okula geçirmesi şartmış. Sadece ben değil, genel olarak 30'u aşan öğrenci çok. Sormak istediğim, hiç 12. sınıfta tüm sınavlarından geçmiş ama sadece devamsızlıktan dolayı sınıfta kalan birini gördünüz mü? Kalır mıyız yani sizce?

12. sınıf öğrencisiyim. An itibarıyla devamsızlığım toplam 30,5 gün oldu (20 özürlü 10,5 özürsüz). Aslında yapmayacaktım devamsızlık fakat çok yerden bir sıkıntı çıkmayacağı cevabını aldım ve ben de gitmedim, zaten neredeyse kimse gelmiyor. Birkaç hocamla da konuştum. Öğrencilerin toplu olarak asla sınıfta bırakılamayacağını, bakanlığın böyle bir şeyi yapmayacağını söylüyorlar. Yine de okulun devamsızlığı e-okula geçirmesi şartmış. Sadece ben değil, genel olarak 30'u aşan öğrenci çok. Sormak istediğim, hiç 12. sınıfta tüm sınavlarından geçmiş ama sadece devamsızlıktan dolayı sınıfta kalan birini gördünüz mü? Kalır mıyız yani sizce?
garanti sınıfta kalırsın bence açık liseye geç sınıf tekrarı yaparsın yoksa

Garanti kalınır diyen arkadaşlar kalmış mı acaba? Bakanlık her sene 12.sınıflar için devamsızlık konulu bir bildiri yayınlıyor. Arkadaşım okula dahi gelmedi 12.sınıfta fakat bildiri sonucu devamsızlıktan kalmadı. Herkes diplomasını aldıktan sonra biraz bekliyorsun sadece diplomanı alabilmek için.

Gördüğünüzün sadece devamsızlıktan dolayı kalan öğrenciler olduğuna emin misiniz? Belki eskiden olmuş olabilir ama internetten araştırdığımda son on yıldır neredeyse her sene devamsızlık affı çıkmış.

2013-14: Lise sonlara devamsızlık affı geliyor | STAR
2014-15: BASIN AÇIKLAMASI
2016-17: MEB'den Öğrencilere Müjde: Devamsızlık affı geldi
2017-18: Bakan Yılmaz 'Bir Defaya Mahsus' Dedi: Devamsızlıktan Kalan Öğrencilere Gelen Af Sosyal Medyanın Gündeminde
2018-19: MEB'den lise son sınıf öğrencilerine devamsızlık affı

2019-20 ve 2020-21'de de COVID olması üzerine zaten devamsızlık affı getirilmişti.

@handopando birşey sormak istiyorum hocam. Neden okula gitmediniz acaba ? 30 gün devamsızlığınız var. Sizin yeriniz de olup da okula gidemeyen, sıkıntılar içerisinde olan çok kişi var. Ama siz okula gitmiyorsunuz. Öğrenciler gelmiyor falan filan o konuları anlamam. Siz 12. Sınıfsınız ve sınav seneniz değil mi ? Ben bir konudan eksik kalırım diye hergün okula gidiyorum. Devamsızlığım da 4 gün falan. Bizim diğer sınıflarda da devamsızlıktan kalanlar varmış bu arada. Size de af çıkar mı bilmiyorum.

@handopando birşey sormak istiyorum hocam. Neden okula gitmediniz acaba ? 30 gün devamsızlığınız var. Sizin yeriniz de olup da okula gidemeyen, sıkıntılar içerisinde olan çok kişi var. Ama siz okula gitmiyorsunuz. Öğrenciler gelmiyor falan filan o konuları anlamam. Siz 12. Sınıfsınız ve sınav seneniz değil mi ? Ben bir konudan eksik kalırım diye hergün okula gidiyorum. Devamsızlığım da 4 gün falan. Bizim diğer sınıflarda da devamsızlıktan kalanlar varmış bu arada. Size de af çıkar mı bilmiyorum.
Ben dilciyim, yani AYT'ye girmeyeceğim. Olduğum sınıf ise eşit ağırlık çünkü dil sınıfı yok. Açığa geçmek için zaten çok geç. İşlenen çoğu ders beni ilgilendiren dersler değil -ki artık hocalar da her öğrenci kendi programı doğrultusunda çalıştığı için serbest bırakmış durumda yani okulda ders işlemiyoruz. Eğer okulda gerçekten beni ilgilendiren dersler olsa ve o dersler işlense zaten giderdim. Okula gitmeyen kişi de ben değilim ayrıca, benden daha çok devamsızlık yapmış ama okul birinciliğine oynayan öğrenciler de var. Okula gidemeyenlerden bahsetmenizin de konuyla ilgisini anlayamadım.

Geri
Yukarı