120 GB SSD yeter mi?

SSD'de Windows + sürücüler + 10 tane oyunun ne olduğu önemli oyunların çoğu 3-4 GB ve aralarından 1-2 tanesi 10+ GB ise yeterli olur tahminimce en kötü 3 tanesini HDD'ye kurarsınız 3-4 GB'lık oyunları SSD'ye kurmaya gerek yoktur bence.

Arada saniyeler var gördüğünüz gibi bu durumda ssd ye fazla para vermek pek mantıklı görünmüyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ben katılmıyorum. Bu video da 7200 RPM HDD 54 saniye de Windows 10 açılıyor. SSD ve M.2 NVMe 11 saniye de açılıyor. Arada 43 saniye fark var. Video da ki HDD'nin 7200 RPM olduğunu nereden bileceğim derseniz videonun açıklama kısmına bakabilirsiniz. SSD ve M.2 NVMe'de 11 saniye de açılıyor. Benim bilgisayarım da 84 adet program yüklü. HDD'ye ve SSD'ye 84 adet program yüklense HDD ve SSD arasın da ciddi bir fark olacağını düşünüyorum. Bir de HDD'ler manyetik ve mekanik disk olduğu için zamanla dosya parçalanması oluyor ve bu da performans kaybına yol açıyor. Ben bu yüzden SSD taraftarıyım.

Aşağıdaki link de M.2 NVMe ürünü var. Ürün özellikleri kısmın da 3400 MB/s okuma hızı olduğu yazıyor.
Link: Samsung 250GB 970 EVO NVMe M.2 SSD (Okuma Hızı 3400MB / Yazma Hızı 1500MB) - Vatan Bilgisayar

Bu link de ise 7200 RPM HDD var. Hiç bir HDD de hız bilgisi girilmemiş bile. Peki neden? Tabi ki de yavaş olduğu için.
Link: Wd Blue 2.5" 2 Tb Rpm Fiyatı - Vatan Bilgisayar

Video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bir de şu var. Mesela kalitesiz ve yavaş bir SSD ise örneğin 230 MB/s okuma hızı varsa almaya değmez. Böyle SSD'lerin HDD ile arasın da pek bir fark yok. Böyle demek istediysen haklısın.

Son düzenleme:
120'lik SSD'yi biraz dikkatli kullanmak gerekiyor, böyle yapılırsa yeterli oluyor. Windows 10 ve programlar(vegas pro, office, photoshop ve diğerleri) yüklü halde 70gb boş yer kalıyor. Püf noktası ise fotoğraflar, videolar, müzik arşivini HDD'de tutmak. Spotify'ın depolanacağı yer seçilebiliyor diye biliyorum mesela. İndirilenler klasörünü de sık sık temizleyip önemli olanları yine HDD'ye taşımak ve C için disk temizleme çalıştırmak. Böyle yapıldığında rahat rahat yeriniz oluyor büyük boyutlu oyunları bile kurabilirsiniz. Oynayıp bitirdiğiniz oyunları da HDD'ye taşıyıp yine temiz alan açarak oyunlarınızı dönüşümlü olarak kurabilirsiniz :). Ha ben bunlarla uğraşmam diyorsanız zaten bir noktadan sonra size 240'lık da yetmeyecektir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı