1200 pin anakartlarda uyumlu RAM sayısının az olması

barut123

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, sizinle yaşadığım bir deneyimi paylaşmak ve bilgi almak istiyorum. Yeni bir sistem topladım. Kullandığım parçalar;
Intel Core i5 10400F.
Gigabyte Z490 ud.
Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB (2x8)

Yaşadığım sorun RAM ve anakart, uyumsuzluğu. Bildiğim kadarıyla 1200 pin işlemci ve anakartlar daha yeni, bu yüzden RAM uyumsuzlukları yaşamam normal. Ben de dikkat etmeden satın aldığım için RAM'ler uyumsuz ve sık sık mavi ekran alıyordum. Aslında RAM kodu uyumlu fakat 16 gbın sadece 8 GB tek modülünü kullanırsam sorunsuz çalışıyor. Şimdi RAM'leri iade edip uyumlu olanı satın almayı düşünüyorum. Size sorum şu, 3600 MHz bir RAM kullanmak istiyorum fakat uyumluluk listesinden bulamadım, ayrıca RGB bir RAM ve sistemle uyumlu olmasını istiyorum ve uyumlu olan RAM'ler genelde 3000 - 3200 arası, sizce BIOS güncellemesi ile bu RAM'ler uyumlu olur mu yoksa hâlâ fırsatım varken iade edip uyumlu ama daha düşük frekanstaki RAM'i mi almalıyım? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'leri ayrı ayrı mı aldın? Dual kit alıp birlikte çalıştıramıyorsan garantiye yolla. Eğer ayrı ayrı 8 GB aldıysan çip uyumsuzluğu yaşıyor olabilirsin ne kadar marka model aynı da olsa.

Hocam, Corsair Vengeance ile problem yaşayanlar oluyor. Kit olarak Crucial Ballistix veya Kingston HyperX Predator alabilirsiniz.

Uyumlu olur mu, bilmiyorum ama RGB RAM istersen XPG D41 alabilirsin. Aynısı bende var. 3000 MHz ayarında çalışıyor fakat 3200 olan modeli de mevcut.

Soğutma blogu RGB kısmından dolayı az olduğu için bellekler sıcak çalışıyor biraz.

RAM'leri ayrı ayrı mı aldın? Dual kit alıp birlikte çalıştıramıyorsan garantiye yolla. Eğer ayrı ayrı 8 GB aldıysan çip uyumsuzluğu yaşıyor olabilirsin ne kadar marka model aynı da olsa.
Hocam dual kit 2x8 16GB ramler fakat anakart desteğinde 1x8 8GB yazıyor, benim anladığım ram 2x8 olsada sen tek modülü kullanabilirsin demek mi oluyor ? Tek tek deneğimde 2 ram de sorunsuz çalışıyor.
Hocam, Corsair Vengeance ile problem yaşayanlar oluyor. Kit olarak Crucial Ballistix veya Kingston HyperX Predator alabilirsiniz.
Hocam peki uyumluluk listesinde yoksa yine de sorunsuz çalışma ihtimali nedir ?
Uyumlu olur mu, bilmiyorum ama RGB RAM istersen XPG D41 alabilirsin. Aynısı bende var. 3000 MHz ayarında çalışıyor fakat 3200 olan modeli de mevcut.

Soğutma blogu RGB kısmından dolayı az olduğu için bellekler sıcak çalışıyor biraz.
Biraz daha hızlı bir ram bakıyorum hocam. Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı