12V Adaptöre ek yapmak sıkıntı yaratır mı?

Dabaddu37

Hectopat
Yer
444th Air Base
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Evimdeki modem 12V 2A adaptör (1m kablolu) ile çalışıyor. Yakında priz yok ve 3'lü priz ile adaptörü bağlıyordum. Üçlü priz başka yere lazım olduğu için adaptörün kablosuna 2 metrelik (22AWG çok damar) kablo eki yaptım ve 6 ay boyunca kullandım (sağlam bağlantı yaptım). Hiçbir sıkıntı yoktu. Ama son zamanlarda modem açık olmasına ve Power ışığı yanmasına rağmen sürekli internette kopmalar yaşamaya başladım (Online ışığı yanmamaya başladı, ama arayüzüne falan girebiliyordum ve Wi-Fi güzel çekiyordu). 3'lü priz ile normal bir adaptör bağlayınca sorun düzeldi.

Sorularım:

Modemin Online ışığı neden söner?

Power ışığı yanmasına ve arayüzüne girip Wi-Fi'ya bağlanabilmeme rağmen neden Online ışığı yanmıyordu? (Harcanan gücü azaltmak için Wi-Fi'yide kapatıp denedim.)

Power ışığı yanmasına ve arayüzüne girip Wi-Fi'ya bağlanabilmem adaptörün ve ekin sağlam olduğunu göstermez mi?

Ek yaptığımdan dolayı parazit oluşmuş ve voltaj dalgalanmasından dolayı (Power ışığı sürekli yanan) modem start alamıyor olabilir mi?

Ekten dolayı adaptörün akımı sınırlanmış ve düşük akım Power ışığı yanmasına rağmen modemi çalıştırmaya yetmiyor olabilir mi (2 metrelik 22AWG kablonun direnci ne kadar etkiler)?

Yoksa ek bir sıkıntı yapmaz ve sorun adaptörün kendisinde olabilir mi?

Neden 6 ay çalışıp ta şimdi bozuldu?

Genel olarak bu tarz bir ek uzun vadede modeme veya herhangi bir cihaza zararlı olur mu?

Son düzenleme:
Benzer problem ben yaşamaya başlamıştım. Aynı duvar prizine televizyon ve Tivibu da bağlıydı. Öncesinde tüm telefon kablolarını sokak kapısından modeme kadar yekpare şekilde yenilettirdim. Ama sorun yine devam etti. Bir gün ütü yapılırken Tivibu'nun sapıttığını gördüm. Tam o sırada da internetten gitti. Bu arada modemde asla bir sıkıntı görünmezken o nasıl bir dalgalanma yaratıyorsa elektrikte, hemen internet gidiyordu. Sonrasında güzelce adaptörün kablosunu 4 metre kadar da uzatarak adaptörü başka prize taktım ve sorunum düzeldi. Sadece prizdeymiş yani mesele. O zamandan beri sıkıntısız kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Müşteri hizmetleri modemin günde yüzlerce kez kapanıp açıldığını söyledi. Sinyal yüzlerce defa gitmiş. Aslında modemin online ışığı hiç yanmadı ve power ışığı hiç sönmedi. Ben power ışığı sürekli yandığı için adaptör veya güç kaynaklı tüm olasılıkları kafamdan elemiştim. Gelen sinyalde sorun aramıştım. Modem açık olmasına rağmen güç kaynağından dolayı sıkıntılar olabiliyormuş demek ki.

Büyük ihtimal adaptörde bir sıkıntı oldu, ekte değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı