13 yaşında 1.47 boy normal mi?

Genetik hak böyle bulunuyor erkek ise 13 eklenir kız ise 13 çıkarılır 2ye bölünür genelde 7 fazlası ile 7 eksiği arasında olması beklenir.

Hocam bence normal değil ben 13 yaşımda 168 idim ergen olmamama rağmen.
Hocam, 13 yaşında 168 cm olmak bazen normalin dışında görülebilir ama herkesin büyüme hızı ve dönemi farklıdır. Eğer hızlı bir büyüme gösterdiysen, ailenle ya da bir doktorla görüşüp kontrol ettirmen iyi olabilir. Ama endişelenme, herkesin gelişimi farklıdır.

Genetiğimizi bilemeyiz, o yüzden bekleyip öğrenecek. Verdiğin formüle göre 7cm kısalmam mı gerek :D?

Hocam doktorumun dediği normal şartlarda bu sınırlarda olması genetik hakka göre istisnalar varmış tabii ki de.

Hocam, 13 yaşında 168 cm olmak bazen normalin dışında görülebilir ama herkesin büyüme hızı ve dönemi farklıdır. Eğer hızlı bir büyüme gösterdiysen, ailenle ya da bir doktorla görüşüp kontrol ettirmen iyi olabilir. Ama endişelenme, herkesin gelişimi farklıdır.

Yok artık 13 değilim 15e girmeme 5 ay kaldı 170 172 civarlarında boyum.

Hocam doktorumun dediği normal şartlarda bu sınırlarda olması genetik hakka göre istisnalar varmış tabii ki de.
Doktorların da bilemeyeceği şeyler var, genetik olarak boy uzamasını bilmek tahminden öteye geçmez. Bana da 2 yıl önce daha uzamazsın bu yaştan sonra denmişti doktor tarafından. O günden bu güne kadar 15cm falan uzadım.

Geri
Yukarı