14.000TL'ye kadar 2K IPS monitör tavsiyesi

Renk gamutları sadece renk işlemede rol oynar. Renklerde asıl etkenler kontrast ve uniformitydir. Nano IPS monitörlerin kontrast ve uniformity değerlerinin kötü olduğuna dair @P R O F O U N D hocam tarafından yazılan şu makaleyi okumanızı öneririm:

Piksel yoğunluğuna gelecek olursak PPI değeri pek bir önem taşımamaktadır çünkü ikisi de ideal piksel yoğunluğundadır. Bu aşamadan sonra panel kalitesine bakılmalıdır ki yukarıdaki makaleye göre S2721DGFA modelinin panel kalitesini kötü olarak yorumlayabiliriz.

Ve bu arada size gelen monitörün internettekilerle alakası olmayabilir. Bu yüzden, internetten ayar yapmak yerine kendi göz zevkinize göre ayar yapmanızı tavsiye ederim.

Ben bu forumda DELL S2721DGF'nin panel kalitesiyle alakali bir konuda uzunca tartistim. Hatta muhtemelen o arkadas bu konuyu acan kisiydi ama emin degilim. Hatta o kisi VG27AQ'nin bile daha iyi oldugunu belirtmisti ki muhtemelen bu arkadasti. Burada sorun su ki Dell'deki black uniformity urune gore degisiyor. Hatta belirtilenin aksine cogunda da yok bu sorun. Ben bu monitoru cok kisiye aldirdim cevremden, hatta canli canli bir muddet kullandim. Kuzenim dahi halen kullaniyor taa 3500 TL'ye Itopya'da satildigi zaman almisti. Bunlarin hicbirisinde black unifortmity, rtings'in inceledigi modeldeki kadar kotu degildi. Hatta konusunda tartistigimiz arkadas gitti ayni modeli aldi ve black unifortmity'nin iyi oldugunu, rtings'deki kadar bariz olmadigi belirtti. Kontrast haricindeki tum panel kriterlerinde hem 32" modelden hem de VG27AQ modelinden daha iyi. Kontrast konusuna gelince IPS panellerde zaten buna dair cok bir sey beklememek lazim. Sirf bunun icin Black IPS turleri cikti cunku. Sadece kontrast dusunup kalan her seyi cope atmak bana mantikli gelmiyor. Zira ben bu monitoru alip da bir kere memnun olmayan kisi gormedim. Tekrar ediyorum, bu modelin black uniformitysi kronik sorunlu degil ve alacaginiz urunun black unifortmiysi cok yuksek ihtimalle rtings'in inceledigi modelden daha iyi olacak. Renk kalibrasyonunu da yaptiginiz an epey iyi bir seviyeye cikiyor monitor. Rtings'deki o karsilastirmaya bir goz atin, black uniformity'yi Asus'a yakin seviyeye cektiginiz az kalan teknik karsilastirmalara bakin demek istedigimiz anlayacaksiniz.

Hocam sizi de monitör konularında bolca görüyorum. Sizin de bu öneriler dışında bir fikriniz varsa öğrenmek isterim.

Dostum isteklerini şu an uyan monitörler kısıtlı.
Çoğu markanın çoğu modelinin stoku yok.

Asus ROG Strix XG27AQV Monitör birinicisi bu.
Asus TUF Gaming VG27AQ Monitör ikincisi bu. (TUF, ROG'tan kötüdür. Bilginiz olsun.)

Dell G3223D Monitör 31 inç büyük gelebilir ama alışılabilir. Forumda çokça tartışması mevcut. Alınmaz diye bir mesele yok. Daha havalı duruyor hatta.

VA panelde ender önerdiğim bir monitördür. Aşırı FPS oyunu oynayanlara önermiyorum lakin.
AOC Agon AG275QXN/EU Monitör diğer özellikleri başarılıdır.

*Ayrıca Black uniformaty konusu sallamasyon olmuş. Şans eseri denk gelen bir konu değildir.
Panelin kalitesiyle alakalıdır ve hepsinde aynı sonuç çıkar.
Banttan seri üretim halinde çıkan 1 milyon tane panelin üretim şekli aynıdır.
Panelin homojenliği ile ilgili olan bir konunun "sende var bende yok" diye söylenmesi tekniğe aykırı halk ağzı bilgisidir.
İngilizcesi ve bilgisi olan Our Monitor Picture Quality Tests: Black Uniformity oturup burayı okuyabilir.*
-Dell'in fan boyluğunu yapan ve forumda Dell diye yırtınan ben bile 27 inç modelini artık önermiyorsam bir nedeni vardır.

Hepinize önerileriniz için teşekkür ederim.

@Bnalsveee eisaemyck hocam 32 inch civarında monitörler rekabetçi oyunlarda çok büyük kalır diye düşünüyorum. Acaba yanlış mı düşünüyorum bilemedim. Onun dışında ROG modeli için neden rekabetçi olarak önerdiniz? tepki sürelerinden ötürü mü?

@Görkem Say hocam 17 bin civarlarına maalesef çıkamam. Daha doğrusu 17 bin TL verdiğimde onun karşılığını fazlasıyla alabilir miyim emin değilim.

@Sad Frog hocam RTX 3070 var. Temmuzdaki maaş durumlarına göre RTX 4070 Tİ düşüncem var. Biraz da onu düşünerek monitörü yenileme düşüncesindeyim. Şu an kullandığım monitör 1080p 144 Hz.

@Saint Lucia hocam sizi de monitör konularında bolca görüyorum. Sizin de bu öneriler dışında bir fikriniz varsa öğrenmek isterim.

Hocam o halde 2K bir monitör almanız daha iyi olur. Diğer hocalarımın önerilerine bakabilirsiniz.

@Saint Lucia @EdmonnDantes @Görkem Say teşekkür ederim.

Şu an bu monitör, listemde ilk sırada. Fiyat olarak da belirlediğim bütçenin bayağı altında kalması benim için iyi. Büyüklük kısmında da kendimi ikna edebilirsem siparişini vereceğim.

Öncelikle @Saint Lucia hocama teşekkür ederim, neyin ne olduğunu gayet net bir şekilde anlatmış ama ben yine de yazacağım çünkü yanlış bilgi verilmesinden hoşlanmıyorum.

Ben bu forumda DELL S2721DGF'nin panel kalitesiyle alakali bir konuda uzunca tartistim. Hatta muhtemelen o arkadas bu konuyu acan kisiydi ama emin degilim. Hatta o kisi VG27AQ'nin bile daha iyi oldugunu belirtmisti ki muhtemelen bu arkadasti.
Evet, o arkadaştı hatta hatırladığım kadarıyla senin tartışma içinde yarım yamalak bilgili olduğunu kanıtlamıştı ve sen daha da yorum yazamamıştın. Ben de senin yarım yamalak bilgili olduğunu kanıtlayacağım.

Başlıyorum:

Ben bu forumda DELL S2721DGF'nin panel kalitesiyle alakali bir konuda uzunca tartistim. Hatta muhtemelen o arkadas bu konuyu acan kisiydi ama emin degilim. Hatta o kisi VG27AQ'nin bile daha iyi oldugunu belirtmisti ki muhtemelen bu arkadasti. Burada sorun su ki Dell'deki black uniformity urune gore degisiyor. Hatta belirtilenin aksine cogunda da yok bu sorun. Ben bu monitoru cok kisiye aldirdim cevremden, hatta canli canli bir muddet kullandim. Kuzenim dahi halen kullaniyor taa 3500 TL'ye Itopya'da satildigi zaman almisti. Bunlarin hicbirisinde black unifortmity, rtings'in inceledigi modeldeki kadar kotu degildi. Hatta konusunda tartistigimiz arkadas gitti ayni modeli aldi ve black unifortmity'nin iyi oldugunu, rtings'deki kadar bariz olmadigi belirtti. Kontrast haricindeki tum panel kriterlerinde hem 32" modelden hem de VG27AQ modelinden daha iyi. Kontrast konusuna gelince IPS panellerde zaten buna dair cok bir sey beklememek lazim. Sirf bunun icin Black IPS turleri cikti cunku. Sadece kontrast dusunup kalan her seyi cope atmak bana mantikli gelmiyor. Zira ben bu monitoru alip da bir kere memnun olmayan kisi gormedim. Tekrar ediyorum, bu modelin black uniformitysi kronik sorunlu degil ve alacaginiz urunun black unifortmiysi cok yuksek ihtimalle rtings'in inceledigi modelden daha iyi olacak. Renk kalibrasyonunu da yaptiginiz an epey iyi bir seviyeye cikiyor monitor. Rtings'deki o karsilastirmaya bir goz atin, black uniformity'yi Asus'a yakin seviyeye cektiginiz az kalan teknik karsilastirmalara bakin demek istedigimiz anlayacaksiniz.

Rtings sitesi, ortalama panele sahip olanları inceler. Bu yüzden sana gelen S2721DGFA modelinin de black uniformitysi %80 ihtimalle benzer olacaktır. %15'lik kısım zaten fabrikasyon hatasından müzdarip oluyor genelde. Sen o kadar S2721DGFA varken sana gelen S2721DGFA modelinin %5 ihtimalle olağanüstü panele sahip olacağını mı düşünüyorsun gerçekten? Hiç hayatında piyango kazandın mı? Buna inanan piyango kazanacağına da inanır.

Kontrasta gelirsek; S2721DGFA modelinin renklerde daha iyi olduğunu iddea ettin ama o kontrast ile S2721DGFA modelinin G3223D modelinden daha iyi renk verebilmesi mümkün değil. Asıl renkleri etkileyen şeyin kontrast olduğunu belirtmiştim.

Örnek video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
MAG274QRF-QD üstün renk kontrastı ile farkını ortaya koyuyor.

Şimdi teknik detaylara bakması gerekenin sen olduğunu anladık. Yarım yamalak bilginle böyle iddialı yorumlar yapman doğru değil. Yok kuzenim de aynı monitörü aldı yok dayım kullanıyor yok abim kullanıyor ile olmaz bu işler. Bilgin olmadığı konuya YAZ-MA-YA-CAK-SIN. Bu kadar.

-Dell'in fan boyluğunu yapan ve forumda Dell diye yırtınan ben bile 27 inç modelini artık önermiyorsam bir nedeni vardır.
Nedenini gayet iyi biliyorum. Monitör kategorisinin kralı @P R O F O U N D hocamın Nano IPS ile ilgili yazdığı makale.😄
Özledim şimdiden kendisini.
Fikirlerini bizler yaşatıyoruz, böyle arkadaşlara karşın.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı