14 yaşında çok yavaş boy atıyorum

Osaka

Centipat
Daha fazla  
Ben şu an 14 yaşındayım. Boyum 1.66. 15 gün sonra 15'ime gireceğim. Normalde boyu çok takan birisi değilim ama uzun zamandır çok yavaş boy atıyorum. Benden küçük boylu yaşıtlarım benden uzun olmaya başladı ve ben çok iyi hatırlıyorum. Ben 13 yaşımda 2023'te kuzenimden boyumu ölçmemi istemiştim çok net hatırlıyorum 1.62 gelmişti. Çok stresliyim. Stresten dolayı saçlarım beyazladı. Ondan olabilir mi? Mesela bilmiyorum.

Benim arkadaşım vardı, o da çok kısaydı, 16 yaşında falan birden attı. Demem o ki şu boy konularını bu kadar takmayın. Sen sağlıklı besleniyorsan, sporunu yapıyorsan ve kendine iyi bakıyorsan bir şekilde uzar boyun ama 2 metre olmayı da bekleme. Genlerinde ne varsa maksimum o kadar uzarsın, bir süre sonra ne yaparsan yap da uzayamazsın yani. Ama şu an daha erken, 18-19'a kadar uzarsın.

Benim arkadaşım vardı, o da çok kısaydı, 16 yaşında falan birden attı. Demem o ki şu boy konularını bu kadar takmayın. Sen sağlıklı besleniyorsan, sporunu yapıyorsan ve kendine iyi bakıyorsan bir şekilde uzar boyun ama 2 metre olmayı da bekleme. Genlerinde ne varsa maksimum o kadar uzarsın, bir süre sonra ne yaparsan yap da uzayamazsın yani. Ama şu an daha erken, 18-19'a kadar uzarsın.

Hocam zaten boy genetiğim iyi değil 2 metre boy olmakta istemiyorum stresle bir alakası yok değil mi bu durumun?

Tamamen genetik. Bir anda boy atabilirsin.

Sanki vücudum 1 yılını boya 1 yılını kendini geliştirmeye adadı 6. sınıfta kardeşimle neredeyse aynı boydayık sanırım 1.40'larda bir şeydik 7.sınıfta boy attım 8.sınıfta fiziğim gelişti mesela beden dersi için soyunmamız gerekiyor birçok kişi vücudumu görünce genetigin cok iyi veya vücudun cok iyi diyorlar öyle bir şey oldu.

Son düzenleme:
Hocam zaten boy genetiğim iyi değil 2 metre boy olmakta istemiyorum stresle bir alakası yok değil mi bu durumun?
Stres engeller mi bilemiyorum ama ailendeki çoğu kişinin boyu uzun değilse genetik olarak yapabileceğin bir şey kalmıyor. Tabii sen büyüme çağında iyi beslenirsen ve kendine dikkat edersen potansiyelindeki kadar uzarsın. Şöyle örnek vereyim. Diyelim senin genetiğine göre ulaşabileceğin boyun maksimum 180 cm olsun. Sen kendine dikkat etmeyip yeterli beslenemezsen atıyorum 165-170'lerde kalabilirsin (sayılar tamamen uydurma). Ama kendine iyi bakarsan potansiyelin olan 180 cm'ye ulaşabilirsin fakat potansiyeline ulaştıktan sonra ne yaparsan yap o 180'i aşamazsın. Sonuç olarak erkeklerde boy genellikle çok kısa olmaz. Eğer ailende ve akrabalarında anormal bir kısalık yoksa sen de kendine iyi bakarsan uzarsın, yaşın daha küçük.

Stres engeller mi bilemiyorum ama ailendeki çoğu kişinin boyu uzun değilse genetik olarak yapabileceğin bir şey kalmıyor. Tabii sen büyüme çağında iyi beslenirsen ve kendine dikkat edersen potansiyelindeki kadar uzarsın. Şöyle örnek vereyim. Diyelim senin genetiğine göre ulaşabileceğin boyun maksimum 180 cm olsun. Sen kendine dikkat etmeyip yeterli beslenemezsen atıyorum 165-170'lerde kalabilirsin (sayılar tamamen uydurma). Ama kendine iyi bakarsan potansiyelin olan 180 Cm'ye ulaşabilirsin fakat potansiyeline ulaştıktan sonra ne yaparsan yap o 180'i aşamazsın. Sonuç olarak erkeklerde boy genellikle çok kısa olmaz. Eğer ailende ve akrabalarında anormal bir kısalık yoksa sen de kendine iyi bakarsan uzarsın, yaşın daha küçük.

Ben anneme çekmişim annemin babasıda uzun anneside dedemin boyu 1.80 annanemin boyu 1.75 ama annem küçükken zayıfmış kısa kalmış boyu şu an 1.61 mesela annemin o boyu uzun genetiği bana geçmiş midir?

Geri
Yukarı