15 yaşında fitnessa başlamak

MusaBayrak25

Decapat
Merhaba arkadaşlar ben bazı hastalik yuzunden kilo kaybi yaşadım şuan 50 civarindayim boyum 1.70. Sağlikli kilo alip spor yapmak için salona yazilmali miyim sizce?

Çözüm
Yazılmalısın. Yaşına göre program hazırlayacak profesyonel bir hocayla çalışmanı tavsiye ediyorum.
Salona yazılabilirsin, kilo almak için yemek yemelisin sporla kilo alınmaz. Mümkünse programını ve beslenmeni sen hazırla araştırıp kendine uygun olduğu gibi hazırla. Spor salonlarında genelde herkese verilen program verilir özel program yapılmaz o yüzden başkasına faydalı olan program sana uygun olmaz. Dediğim gibi yaparsan olur başlayabilirsin. Bir de yaşından ve boyundan dolayı bir süre ağırlığa yönelme fazla. Bir süre spor ve esneklik, sportif olma yolunda ilerle yani sporu kendi kilonla yap, barfiks, mekik, şınav, cardio gibi.

Fazla kası bu yaşta uygun bulmuyorum. Ama sağlık için spor içinse sırf hani kas yapmak için değilse yazılabilirsin. Ama kaslarını gerginleştirip bir müddet sonra bıraktığında bu yaşta kötü şeyler yaşayabilirsiniz.

Eğer benim gibi kas problemleriyle ve intihar noktasındaysan başlayabilirsin.
Onun yerine protein ağırlıklı yiyecekler ve abur-cubur dediğimiz şeylerden uzak dur tavsiyem.
Aynı yaştayız 178 Boy Kilom 70 çok gözüme batmıyor benim ama hastalığımdan ötürü gitmeliyim.
Basketbol oynayabilirsin hem boy hem de vücudun düzenli gelişir.

Elbette yazılmalısın. Yaklaşık 3 yıldır düzenli spor yapıyorum, tecrübeli bir insan olarak öneriyorum. Bilinen yanlışlar var, mesela spor zayıflatır, yemek yemek kilo aldırır türünde şeyler. Spor'u doğru yaparsan istediğini elde edebilirsin. Yemek yeme planını düzene sokman gerekli ilk başta, günde 4 öğün besin alman gerekiyor. Sana zarar vermeyecek faydası olacak bir program yazmak istiyorum.
SABAH
  • Yumurta. (Adet olarak en fazla 5 en az 1)
  • Yulaflı, kepekli ya da organik ekmek.
  • Domates peynir vb. şeyler.
ÖĞLEN
  • Bulgur ya da pilav.
  • Tavuk ya da haşlanmış et.
ARA ÖĞÜN
  • Yulaf ezmesi, kuruyemiş ya da salata.
AKŞAM
  • Yağsız ya da yağı az olan yemekler yemelisin.
  • Başlangıç olarak, herhangi bir çorba içebilirsin.
  • Ana yemek olarak, tavuk, et, köfte ve benzeri protein kaynaklı yemekler olabilir.
  • Yanında, pirinç pilavı, makarna, bulgur pilavı gibi seçenek seçebilirsin.
  • Yağsız sebzeli salata öneririm.
Mutlaka ve mutlaka, sabahları süt içmeyi unutma. B6 vitamini almanı öneriyorum ekstra olarak, b6 vitamini protein ve önemli organik maddelerin vücuttan atılmasını engeller vücutta tutar. Gingko bilboa almanı öneririm, beyin yapısını düzenler, ve hormonlar beyinden salgılanır. Asitli içeceklerden uzak durmanı öneriyorum.
Programda tam olarak miktar belirtmedim, onu salondaki hocan kilon ve boyuna göre belirleyecektir.
Unutmamak lazım ki, protein ve karbonhidrat'ın fazlası vücutta yağa dönüşür.
Program zayıflamaya yönelik diyenler olacaktır, karşı çıkan olacaktır, lakin düzenli bir antreman ile (Kas yapmak değil, koşmak kardiyo yapmak'ta bir antremandır) bu besinleri alırsan ileriye yönelik bir altyapı yapmış olacaksın. Kilo almaya temelden başlamış olacaksın.
Eğer ki, bunları yiyecek maddi imkanın yok ise, eczanelerden karbonhidrat ve b6 almanı öneririm. Ve doktoruna kaç ölçek alacağını danışman gerekir. Benden sana yaşanmış ve gerçekleştirilmiş ufak tavsiyeler. Sağlıcakla dostum.

Elbette yazılmalısın. Yaklaşık 3 yıldır düzenli spor yapıyorum, tecrübeli bir insan olarak öneriyorum. Bilinen yanlışlar var, mesela spor zayıflatır, yemek yemek kilo aldırır türünde şeyler. Spor'u doğru yaparsan istediğini elde edebilirsin. Yemek yeme planını düzene sokman gerekli ilk başta, günde 4 öğün besin alman gerekiyor. Sana zarar vermeyecek faydası olacak bir program yazmak istiyorum.
SABAH
  • Yumurta. (Adet olarak en fazla 5 en az 1)
ÖĞLEN
  • Bulgur ya da pilav.
  • Tavuk ya da haşlanmış et.
ARA ÖĞÜN
  • Yulaf ezmesi, kuruyemiş ya da salata.
AKŞAM
  • Yağsız ya da yağı az olan yemekler yemelisin.
  • Başlangıç olarak, herhangi bir çorba içebilirsin.
  • Ana yemek olarak, tavuk, et, köfte ve benzeri protein kaynaklı yemekler olabilir.
  • Yanında, pirinç pilavı, makarna, bulgur pilavı gibi seçenek seçebilirsin.
  • Yağsız sebzeli salata öneririm.
Mutlaka ve mutlaka, sabahları süt içmeyi unutma. B6 vitamini almanı öneriyorum ekstra olarak, b6 vitamini protein ve önemli organik maddelerin vücuttan atılmasını engeller vücutta tutar. Gingko bilboa almanı öneririm, beyin yapısını düzenler, ve hormonlar beyinden salgılanır. Asitli içeceklerden uzak durmanı öneriyorum.
Programda tam olarak miktar belirtmedim, onu salondaki hocan kilon ve boyuna göre belirleyecektir.
Unutmamak lazım ki, protein ve karbonhidrat'ın fazlası vücutta yağa dönüşür.
Program zayıflamaya yönelik diyenler olacaktır, karşı çıkan olacaktır, lakin düzenli bir antreman ile (Kas yapmak değil, koşmak kardiyo yapmak'ta bir antremandır) bu besinleri alırsan ileriye yönelik bir altyapı yapmış olacaksın. Kilo almaya temelden başlamış olacaksın.
Eğer ki, bunları yiyecek maddi imkanın yok ise, eczanelerden karbonhidrat ve b6 almanı öneririm. Ve doktoruna kaç ölçek alacağını danışman gerekir. Benden sana yaşanmış ve gerçekleştirilmiş ufak tavsiyeler. Sağlıcakla dostum.
Hocam bu çok baştan sağma olmuş, bazal metabolizma hızını öğrenip buraya yazdıktan sonra +500 Kalori ile daha iyi ve mantıklı bir program yazılabilirdi.

Tabi ki git sporun hiçbir zaman zararı olmaz aksine faydalıdır.

Dikkat etmen gereken çok fazla protein almak ve bilinçsiz yapmaman. Normal şartlarda spor yapmak boy uzamasını engellemez ama ergenlik döneminde bilinçsiz bir şekilde ağırlık kaldırırsan ve boy uzaması için sana gerekli olan proteinleri kasların içinde paylaşırsan boy konusunda sıkıntı yaşayabilirsin.

Unutma ki her yaşta spor yapabilirsin ama her yaşta boyun uzamaz. Bu yüzden her gün protein almaya özen göster ve bir hocadan yardım al bilinçsiz çalışma. Eğer ki bu iki şeye özen gösterirsen sıkıntı yaşamazsın.

Hocam bu çok baştan sağma olmuş, bazal metabolizma hızını öğrenip buraya yazdıktan sonra +500 Kalori ile daha iyi ve mantıklı bir program yazılabilirdi.
Şuan metobolizma hızını, boyunu kilosunu ve benzeri değerlerini bilmiyoruz hocam. Zaten hocasının ona göre program yapacağını belirttim. Arkadaşın aklında birşeyler oluşması için kabataslak bir yazı yazdım :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı