15 yaşında ne iş yapabilirim?

Arkadaşlar merhaba artık bazı şeylerin farkına vardım. Maalesef bu yaşlarımda eğlenceden başka bir şey düşünmemem gerektiğini de biliyorum. Ama gerçekten bazı şeylerin farkına vardım lise 1 öğrencisiyim okulu bırakıp çalışmaya başlamalı mıyım sizce? Bir yerlerden ek gelirim olsun istiyorum sanaldan da çalışabilirim sizce okumak gereksiz mi? Ne yapmam gerekiyor yardımcı olun ;) çünkü bir şey isteyince onun için aileme söylenmekten bıktım sırf ekonomi yüzünden ailemle konuşmaya çekiniyorum. Çalışmak istiyorum freelancer siteler var orada çalışabilir miyim?

Burada okumak gerekli mi diye sorarken bile farkına varamadığınız belli. Hadi yaptınız diyelim 10 yıla senden bir belge bekleyecekler. Bu yüzden böyle işlere bulaşmayın.

Naçizane tavsiyem, açıktan okuman yönünde olacak. Açıkçası şimdilik ekonomi ne kadar kötü olursa olsun. Kendini geliştirmen daha iyi olacaktır. İşe girmeni tavsiye etmem. Açıktan derslerine çalışırken bir yandan boş vakitlerinde yeni şeyler öğren. İleriye yönelik, para yapacak herhangi bir şey olabilir bu. Dil öğrenebilirsin, profesyonel bir şekilde video düzenlemeyi öğrenebilirsin, yazılım öğrenebilirsin vb. farklı şeyleri kendi ilgi alanına yönelik araştırıp öğrenerek bir şeyler katabilirsin kendine. Açık Lise okumanı tavsiye etme sebebimse, normal Lise gereksiz uzun, dersler aşırı yavaş ilerliyor. 1 haftada bitirilen konuyu evde 2 günde halledebilme potansiyelin var. İnsanı bir de yoruyor okul, gidip geliyorsun, eve gelince yorgunluktan yapacak bir şey kalmıyor. Enerjin bitmiş oluyor. Bu yüzden işte Açık Liseyi tavsiye ediyorum. Yine de iyi düşün iyi taşın ancak benim tavsiyem bu şekilde olur. Kendini geliştirmek için de ekstra bol bol kitap okuyup, yeni şeyler araştırırsan harika olur. Haluk Tatar'ı izlemeni de ek olarak önereceğim. Hayatını planlaman konusunda sana yardımcı olabilecek birçok videosu var, bir göz at bence.

Geri
Yukarı