16 GB hala yeterli mi?

O sana kalan bir konu benim kasa da 12gb var rtx 3070 ti ile kullanıyorum bana fazla kalıyor laptop ise eski nesil birsey daha ram konusunda sıkıntı çıkarmadı işlemci overclocklu haliyle iki monitörü bile rahat götürüyor bazen 2 monitor takıyorum laptopa ve bir sürü sekme açtığım halde 8gb beni idare ediyor kısacası bu konu senin kendi tercihine kalmış bir fps açısında ram dolmadığı sürece sıkıntı yaşamazsın (Arka planda bir sürü sekme açtığım halde hiç kapatmadan tarayıcı kullanırım sıkıntı yaşamıyorum

+ Windows 11 bende 1gb ram kullanıyor bazen daha az bile windows fazla abartmayın Tarayıcım sekme konusuna bağlı genelde 30-40 sekme açık bırakıyorum max 500mb-1gb harcıyor geri kalanı oyuna veriyorum + discord 500mb (her zaman sesteyim) (diğer uygulamaları saymama gerek yok bile bir sürü ıvır zıvır çalışıyor arkada)

Kısacası kendi kullanımına göre ram seç yinede paran varsa kafan rahat olsun diyorsan 32gb al Yinede ram konusunda Boyutu değilde Hız ve CL değeri daha önemli onlara odaklı alsan üzerine overclock yapsan daha mantıklı..

Alacağın 16gb ram ve 32gb ramın linkini koysaydın daha iyi seçmene yardım ederdik yada sistemi daha tam toplamadıysan 16gb ram alıp diğer yanlardan daha iyi birsey almaya odaklanabilirsin

İleriye dönük diyorsunda DDR4 Ten bahsetmiyoruz değil mi Çünkü ileri dönük ise ana kartın umarım DDR5 tir ve işlemcin Ryzen 7XXX Serisidir veya Intel 13/12.Nesil yoksa ileri dönük bir sistem olmuyor

O sana kalan bir konu benim kasa da 12 GB var RTX 3070 Ti ile kullanıyorum bana fazla kalıyor laptop ise eski nesil bir şey daha RAM konusunda sıkıntı çıkarmadı işlemci overclocklu haliyle iki monitörü bile rahat götürüyor bazen 2 monitor takıyorum laptopa ve bir sürü sekme açtığım halde 8 GB beni idare ediyor kısacası bu konu senin kendi tercihine kalmış bir FPS açısında RAM dolmadığı sürece sıkıntı yaşamazsın (arka planda bir sürü sekme açtığım halde hiç kapatmadan tarayıcı kullanırım sıkıntı yaşamıyorum.

+ Windows 11 bende 1GB RAM kullanıyor bazen daha az bile Windows fazla abartmayın tarayıcım sekme konusuna bağlı genelde 30-40 sekme açık bırakıyorum Max 500 MB-1GB harcıyor geri kalanı oyuna veriyorum + Discord 500 MB (her zaman sesteyim) (diğer uygulamaları saymama gerek yok bile bir sürü ıvır zıvır çalışıyor arkada)

Kısacası kendi kullanımına göre RAM seç yine de paran varsa kafan rahat olsun diyorsan 32 GB al yine de RAM konusunda boyutu değil de hız ve CL değeri daha önemli onlara odaklı alsan üzerine overclock yapsan daha mantıklı.

Alacağın 16 GB RAM ve 32 GB RAM'ın linkini koysaydın daha iyi seçmene yardım ederdik ya da sistemi daha tam toplamadıysan 16 GB RAM alıp diğer yanlardan daha iyi bir şey almaya odaklanabilirsin.

Hocam hazır sistem 32GB ram - 16GB ram seçeneklerim bunlar.
DDR5 mevzusunada şöyle cevap vereyim işlemcim 13. nesil Intel. Sistemi aldıktan sonra anakart ve RAM'ini DDR5'e upgrade edeceğim en yakın zamanda. Şu anlık DDR 4 alacağım. O yüzden 32 GB RAM için gereksiz yere ekstradan para verip DDR5 geçtiğim zaman RAM'lerin çöp olmaması adına 16 GB alacağım. DDR5'te ise 32'ye geçeceğim.

Son düzenleme:
Sistemim için RAM tercihi yapmam lazım önümde 16 veya 32 GB seçenekleri var. Ben şahsen uzun ömürlü olması açısından 32 GB tercih etmeyi düşünüyorum fakat aralarında 700-800 lira civarında fark var sizce bu değişikliği yapmam bana +FPS, sistemde ekstra akıcılık katar mı yoksa o parayı vermeyip 16 GB mı almalıyım?
Biraz da ekran kartı ve işlemciye bağlı oldugunu düşünüyorum. Tutup da i3 1005g1'e 16gb veya 32gb takmak saçma olacaktır.

Hocam hazır sistem 32GB ram - 16GB ram seçeneklerim bunlar.
DDR5 mevzusunada şöyle cevap vereyim işlemcim 13. nesil Intel. Sistemi aldıktan sonra anakart ve RAM'ini DDR5'e upgrade edeceğim en yakın zamanda. Şu anlık DDR 4 alacağım. O yüzden 32 GB RAM için gereksiz yere ekstradan para verip DDR5 geçtiğim zaman RAM'lerin çöp olmaması adına 16 GB alacağım. DDR5'te ise 32'ye geçeceğim.
Mantıklı.

İşlemcim i3 13100F. Ekran kartım Arc a770.
13.nesil işlemciler için mantıklı ama i3 ten bahsediyoruz Ram a pek gerek olduğunu düşünmüyorum açıkçası İ5 olsa yada R5 o zaman arka planda uygulama kullanırken ramın fazla olması iyi olurdu ama arkadaşım da i3 9.nesil varken çift monitor kullanırken bile zorluk çektiğini söylemişti aynı anda discord ve oyunu rahat oynayamiyormus en 32gb ram alacağına 16gb i5 alsan daha iyi ve sonradan ana kart değiştirmek ram değiştirmek epey iş çıkarmaz mi başına?

Mesela İ5 DDR5 ana kart al ram şirketine göre 1 tane 16gb yada 2 tane 8gb al ilerde yetersiz gelirse aynısından alıp 2 katlarsın şuan fiyatlara baktım

İ3 13100F 2399TL (4 Çekirdek)
I5 13400F 4974TL (10 Çekirdek)
Biostar B760MX2-E D4 2383TL (DDR4)
Gigabyte B760M AX 5061TL (DDR5)

Fiyatlar turkiyede epey coşmuş DDR5 şuan bir tik fazla pahalı DDR4 ikinci el ram alsan daha ucuza denk gelir belki elinde para kalmasını istiyorum da ilerde belki başka birsey alırsın

Yinede 16gb lik mhz değeri yüksek ve CL değeri düşük ram al ilerde ddr5 yapsan bile 32 ihtiyacın olmaz bence i3 işlemci ile. Bence ilerde kasayı komple sat Ryzen işlemciye geç en az 3 4 yıl soket değişmez diye ana kart değiştirmek zorunda kalmazsın işlemcin en az R5 olsa yeterli olur yanında ddr5 ram dizdin mi ilerde gerekse yükseltirsin ki (ekran kartınıda yükseltmek gerekir)

Geri
Yukarı