16 GB RAM 7,92 kullanılabilir görünyor

Magnos

Decapat
RAM
DDR4-2998 / PC4-23900 DDR4 SDRAM UDIMM
Anakart
GIGABYTE B450M S2H
Öncelikle bütün ulusumuzun başı sağ olsun.

İşletim sistemim: W11

Merhaba,

Bu sorundan 1 ay kadardır yılmış vaziyetteyim. Henüz bir çözüm buldum derken o da bir çözüm olmadı. Efendim şöyle ki; ilkin BIOS menüsüne girip, oradan varsayılan ayarlarına yeniden yükleyip, kayıt edip çıktım. Ardından bilgisayar açıldığında 16 GB RAM kullanılabilir gözüküyordu, ancak yeniden başlattığım vakit eskisi gibi "7,92 GB kullanılabilir" ibaresi yer alıyor. Ne zaman ki BIOS varsayılan ayarlara yüklersem16 GB gözüküyor, bunu yapmadan açarsam 7,92 olarak gözüküyor.

Yanı sıra sosyal medya da gördüğüm pek çok yöntemi denedim; üst düzey "verim" veren MSConfig mevzu, yanı sıra fanı gevşettim, RAM slotlarında yerleri değiştirdim.
Ek olarak tek bir RAM taktığım vakit onda da 8 GB olarak değil de "3. (küsur) kullanılabilir" ibaresi yer alıyor, iki RAM için de iki slot için de geçerli bu söylediğim.

Evet efendim, şimdilik kendi adıma bulduğum geçici "çözüm" bilgisayar açılırken, BIOS menüden varsayılan ayarlara BIOS'u sıfırlamak oldu, ancak kabul edersiniz ki bu da tam bir çözüm değil, sizlerle bir görsel paylaşıyorum ve çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-02-11 155039.png
    Ekran görüntüsü 2023-02-11 155039.png
    85,6 KB · Görüntüleme: 146
Hocam MSI Afterburner indirip çok RAM yiyecek grafikli bir oyun açıp RAM kullanımına bakabilir misiniz BIOS sıfırlamadan bakın ama. Eğer zaten oyunda drop veya oyundan atma gibi bir şeyle karşılaşırsanız bu cidden 16 GB ınıda kullanamadığını gösterir.

Windows ve R tuşlarına beraber basıp gelen kutuya msconfig yazıp enter tuşuna basın. Gelen pencerede başlangıç sekmesi > gelişmiş seçenekler > maksimum hafızayı 16384 yapıp tamama tıklayın. PC yeniden başlayınca görev yöneticisinden kullanılabilir belleği kontrol edin.

Kusura bakmayın misafirim olduğu için şimdi dönebildim. Şöyle ki;

@Beyfendi Kedi dediğiniz şey için şunu söyleyebilirim, şu an için cihazımda böyle bir oyun maalesef ki yok. Ancak bu sorun başlamadan önce ve sonrası için Star Wars Battlefront II ve RDR 2'de performans sorunlarını gözlemlemiştim. Ancak şu anda bilgisayarımda, yüksek sistem gereksinimleri isteyen bir oyunum yok.

@arandur istediğiniz görselleri ekledim, birisi BIOS varsayılan ayarları kurup açtığım oturum, diğerinde böyle bir şey yapmadım. 16 olan BIOS varsayılan ayarları kurduğum oturum, diğeri ise değil.

@kakakaladze Esasen birkaç defa çıkartıp takmıştım gün içinde ama sizin için tekrardan denedim. Bir değişiklik maalesef ki olmadı.

@M5Sakarya Dediğiniz yöntemi denedim ama yine değişen bir şey olmadı, maalesef.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-02-11 195705.png
    Ekran görüntüsü 2023-02-11 195705.png
    36,8 KB · Görüntüleme: 54
  • Ekran görüntüsü 2023-02-11 195823.png
    Ekran görüntüsü 2023-02-11 195823.png
    34,9 KB · Görüntüleme: 59
@Beyfendi Kedi komut istemi arayüzünden baktığım kadarıyla A-DATA Technology, yanı sıra konuyu açtığım yazının görselinde de yer alıyor. Ancak tam istediğiniz bu değilse daha dikkatli bakarım.

Ekleme: Bu arada geç bir ekleme olacak ama BIOS'um anakartım için olabilecek en güncel düzeyde, belki çözer diye güncellemiştim ama olmadı.

Son düzenleme:
öncelikle bütün ulusumuzun başı sağ olsun.

İşletim sistemim: W11.

Merhaba,

Bu sorundan 1 ay kadardır yılmış vaziyetteyim. Henüz bir çözüm buldum derken o da bir çözüm olmadı. Efendim şöyle ki; ilkin BIOS menüsüne girip, oradan varsayılan ayarlarına yeniden yükleyip, kayıt edip çıktım. Ardından bilgisayar açıldığında 16 GB RAM kullanılabilir gözüküyordu, ancak yeniden başlattığım vakit eskisi gibi "7, 92 GB kullanılabilir" ibaresi yer alıyor. Ne zaman ki BIOS varsayılan ayarlara yüklersem16 GB gözüküyor, bunu yapmadan açarsam 7,92 olarak gözüküyor.

Yanı sıra sosyal medya da gördüğüm pek çok yöntemi denedim; üst düzey "verim" veren MSConfig mevzu, yanı sıra fanı gevşettim, RAM slotlarında yerleri değiştirdim.
Ek olarak tek bir RAM taktığım vakit onda da 8 GB olarak değil de "3. (küsur) kullanılabilir" ibaresi yer alıyor, iki RAM için de iki slot için de geçerli bu söylediğim.

Evet efendim, şimdilik kendi adıma bulduğum geçici "çözüm" bilgisayar açılırken, BIOS menüden varsayılan ayarlara BIOS'u sıfırlamak oldu, ancak kabul edersiniz ki bu da tam bir çözüm değil, sizlerle bir görsel paylaşıyorum ve çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkür ederim.

İşlemcin APU olabilir mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı