16 GB RAM'in 7.93 GB'ı kullanılabilir gözüküyor

KyloRen1211

Picopat
Daha fazla  
Sistemimi Windows 11'e güncellediğim günden beridir böyle. Bilindik yollar ile düzeltmeye çalıştım fakat başaramadım. Bu sorunu çözmek için MSConfig vb. şeyleri yazmayın MSConfig'in şu zamana kadar herhangi bir problem çözdüğünü görmedim. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Sıstem: R5 3600X.
A320M-H anakart.
16 GB 8x2 3200MHz RAM.
GTX 1070 Ti Gigabyte Gaming G1.

hel.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Biraz uğraştırıcı bir sorun açıkçası. BIOS sıfırlamayı, RAM'leri çıkarıp takmayı, RAM'lerin yerini değiştirmeyi, RAM'lerin ucunu silgi ile hafifçe silmeyi denedin mi?

Bu sorunu çözmek için MSConfig vb. şeyleri yazmayın MSConfig'in şu zamana kadar herhangi bir problem çözdüğünü görmedim.
Zaten msconfig kısmında herhangi bir ayar yapılmamalı, hiçbir limit koyulmamalıdır. Eğer orada herhangi bir tik varsa onu kaldır.

Biraz uğraştırıcı bir sorun açıkçası. BIOS sıfırlamayı, RAM'leri çıkarıp takmayı, RAM'lerin yerini değiştirmeyi, RAM'lerin ucunu silgi ile hafifçe silmeyi denedin mi?

Zaten msconfig kısmında herhangi bir ayar yapılmamalı, hiçbir limit koyulmamalıdır. Eğer orada herhangi bir tik varsa onu kaldır.
Hocam ramleri çıkarıp sildim fakat herhangi bir değişim olmadı ve daha garibi xmp de çalışmıyor

RAM'leri yer değiştirmeyi ve çıkarıp takmayı deneyin. Hazır çıkarmışken bir kırılma var mı kontrol edebilirsiniz. Oksitlenme ya da benzeri bir kirlenme var ise silip temizleyebilirsiniz. Bunları yaptı iseniz biğr de başka bir bilgisayar da RAM'lerin sağlıklı olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. RAM'ler sağlıklı ise slotunuzun birinde problem olabilir. Donanımsal bir sıkıntı yok ise Windows 10'a dönmeniz sorunu anlama da ve çözmede bir seçenek olabilir.

Bellek silme ile düzelmez zaten BIOS olarak 16 GB görülüyor. İşletim sistemine kalan 8 GB. Onboard VGA'ya da ekran kartının sistem belleğinden alma gibi bir özellik açık mı ona bakmalıyız.

RAM'leri yer değiştirmeyi ve çıkarıp takmayı deneyin. Hazır çıkarmışken bir kırılma var mı kontrol edebilirsiniz. Oksitlenme ya da benzeri bir kirlenme var ise silip temizleyebilirsiniz. Bunları yaptı iseniz biğr de başka bir bilgisayar da RAM'lerin sağlıklı olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. RAM'ler sağlıklı ise slotunuzun birinde problem olabilir. Donanımsal bir sıkıntı yok ise Windows 10'a dönmeniz sorunu anlama da ve çözmede bir seçenek olabilir.
Bunları da kontrol ettim o zaman sanırım windows 10 a geri döneceğim

Görev Yöneticisi kısmında GPU bölümünde paylaşın GPU belleği kısmına bir bakar mısınız? Adanmış ekran kartının kendi üzerindeki kısımdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı