17 bin TL'ye Yamaha Pacifica 212VQM gitar alınır mı?

WFaith

Hectopat
Selam dostlar. Elektro gitar için sıfırdan eğitim almak istiyorum ve eğitmenim şu gitarı önerdi, ömürlük olarak tanımladı. Yalnız bu değişiklikler, modifiyeler filan hiç anladığım şeyler değiller. Pazarlık payı da varmış, satıcı ile konuştum. Ama 16-17 bin TL vermeye değer mi böyle bir ürüne? Tabii eğitmene rica edeceğim kontrolleri gidelim beraber yapalım diye. Aslında başlangıç sürecim için bu kadar para vermeyi düşünmüyordum ama eğitmen ömürlük filan deyince bilirkişilerimize danışmak istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Parçalar evet kaliteli ancak gitar ömürlük değil. Hiç bir gitar ömürlük değildir. Sizin önce bir çalımınız gelişsin, tuşeniz otursun. Kendinizi ifade edebiliyor konumuna gelin, sonra durum değerlendirmesi yaparsınız. Belki Les PAUL tipi gitarlara yöneleceksiniz ve sizin için daha doğru tercih olduğuna karar vereceksiniz. Ne malum? Ya da Strat kasa gitar gerçekten sizi yansıtıyor olacak ancak Strat diyince Bir Amerikan Fender in yanına yaklaşamayacaksa o gitar; nasıl ömürlük olabilir?

Bu tür modifikasyonlarda kişinin kendi çalım tercihleri belirleyicidir, kendi çalım sitiline göre dizayn edilir. Misal; Bir araç alacaksınız; aracın sahibi stok jantları çıkarmış yerine, ince - geniş çelik jant takmış. Süspansiyonları düşürmüş. 250k Masraf yapmış. Şimdi bu aracın kalitesini arttıran bir şey mi?

Bu bir kişisel tercih. Siz otobanda değil, şehir içinde kullanacaksınız, Tümseklerden geçerken arabanın altını vuracaksınız, İnce tekerlekler nedeni ile çok fazla titreşim hissedeceksiniz. Eeee, ne işinize yaradı? Gibi gibi...

Eğer 16-17 bin verilecekse mantıklı. Ancak ilandaki 20K fiyatı talep ediyorsa, sıfırını alın. Müzik mağazasında 24K zaten. Pazarlıkla 22K ya çok rahat düşürebilirsiniz elden.

Son düzenleme:
Parçalar evet kaliteli ancak gitar ömürlük değil. Hiç bir gitar ömürlük değildir. Sizin önce bir çalımınız gelişsin, tuşeniz otursun. Kendinizi ifade edebiliyor konumuna gelin, sonra durum değerlendirmesi yaparsınız. Belki Les PAUL tipi gitarlara yöneleceksiniz ve sizin için daha doğru tercih olduğuna karar vereceksiniz. Ne malum? Ya da Strat kasa gitar gerçekten sizi yansıtıyor olacak ancak Strat diyince Bir Amerikan Fender in yanına yaklaşamayacaksa o gitar; nasıl ömürlük olabilir?

Bu tür modifikasyonlarda kişinin kendi çalım tercihleri belirleyicidir, kendi çalım sitiline göre dizayn edilir. Misal; Bir araç alacaksınız; aracın sahibi stok jantları çıkarmış yerine, ince - geniş çelik jant takmış. Süspansiyonları düşürmüş. 250k Masraf yapmış. Şimdi bu aracın kalitesini arttıran bir şey mi?

Bu bir kişisel tercih. Siz otobanda değil, şehir içinde kullanacaksınız, Tümseklerden geçerken arabanın altını vuracaksınız, İnce tekerlekler nedeni ile çok fazla titreşim hissedeceksiniz. Eeee, ne işinize yaradı? Gibi gibi...

Eğer 16-17 bin verilecekse mantıklı. Ancak ilandaki 20K fiyatı talep ediyorsa, sıfırını alın. Müzik mağazasında 24K zaten. Pazarlıkla 22K ya çok rahat düşürebilirsiniz elden.
Değerli hocam anlatımınız çok mantıklı. Kendimi ifade edebilecek bir konumda hiç değilim. Sadece metal müzik çalmak istiyorum ama çok birşey ifade eden bir söylem de olmuyor böyle. İçerisine henüz giremediğim için.

Bu arada bu modifikasyonlar daha çok ne tür müzikler için yapılmış acaba?

Edit: Gitarın ilk sahibi Burak Uslu isimli bir müzisyenmiş. Bu gitar ile sahne performansları filan da mevcut. Müzisyenden alınma gitarın iyi veya kötü yanları var mıdır?

Son düzenleme:
Yapılan modifikasyonlar size bir artı sağlamayacak, neyi değiştirdiklerini esasında anlamayacaksınız.

Değişen manyetiklerin manası sizin için; gitardan çıkan sesin stok manyetiklerine göre biraz daha net duyulmasını sağlar.
Di marzio bridge switch; manyetik değişimlerinde hışırtı yapmaz.
Di marzio push pull potans; Single manyetikleri paralel olarak bağlar ve Humbucker olarak çalıştırır.
DiMarzio EP1106 DPDT Mini Switch, Devre kesici bir switch. Aynı zamanda booster devresi için kullanılabilir ama kullanıcının fonksiyonunu bilmiyoruz.
MAXCHEER 1/4" Oval Guitar Jack 6.35mm Output Input Plug Socket, Gitara taktığınız jack ın iyi oturmasını sağlar.
Pure Tone Multi-Contact 1/4 inch Mono Output Jack, bu ise manyetikler için farklı kombinasyonlar yapmak için kullanılan bir soket türü, ancak ilan sahibi yanlışlıkla yazmış olmalı. Üstteki ya da bu gitarda bulunmuyor. Gitarın bir tane output soketi olur.
Fender Locking Tuners, Akord kaçırmamak için kilitli burgu.

Bu özelliklerin hepsi sizin ihtiyacınız olan şeyler değiller. Gitardan zaten öğrenene kadar hep gürültü duyacaksınız. Manyetiklerin daha net olmasının bir manası yok, hışırtı yapmayan switchler hışırtı yapsa ne olur? Akord kaçsa ne olur?

Güzel parçalar takılmış gitara tam olarak piyasa fiyatını çıkaramam abartılı, kelepir fiyat da diyemem ama gitarın bu hali gerçekten hoşuma gitti ben olsam alırdım ama siz yine de diğer önerileri de dinleyin.

Bu arada bu modifikasyonlar daha çok ne tür müzikler için yapılmış acaba?

Modifikasyonlar daha çok kişisel standartlar, deneyimlere dayanarak yapılıyor. Yani bir müzik türüne göre yapılan bir özelleştirme hiçbir gitarda mevcut olamaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı